Matka Boża z Góry Karmel wskazuje prostą drogę do nieba

16 lipca Kościół obchodzi uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel. Duchowość karmelitańska kojarzona jest przede wszystkim ze szkaplerzem, jako widocznym znakiem oddania się Jezusowi przez ręce Maryi. Jego znaczenie jest jednak dużo szersze.

Płócienny szkaplerz symbolizuje karmelitański habit lub noszone w średniowieczu szaty herbowe. I rzeczywiście, pierwotnie szkaplerze były większe niż obecnie. Historię tej formy pobożności i związanej z nią duchowości karmelitańskiej omawia bp Andrzej Przybylski, który również jest posiadaczem karmelitańskiego szkaplerza:

W noc z 15 na 16 lipca 1251 roku na Górze Karmel karmelita Szymon Stock miał widzenie Matki Najświętszej. Był w kryzysie, jego zakon też. Zastanawiał się nad tym, jak poprawić swoja obecność i służbę Panu Bogu. Nagle ukazała mu się Matka Boża i ofiarowała mu coś w rodzaju kawałka swojego płaszcza, czyli szkaplerz święty. Dzisiaj na tych dwóch kawałkach materiału, połączonych sznurkiem lub tasiemką są dwa oblicza: oblicze Serca Pana Jezusa i oblicze Matki Bożej Szkaplerznej.

Istnieją też szkaplerze w formie medalika, ale one przeznaczone są przeważnie dla osób, które pracują w ciężkich warunkach, jak np. górnicy, hutnicy czy wodociągowcy. Większość osób, które nie mają tak trudnego otoczenia zawodowego, może nosić szkaplerze płócienne. Jak wyjaśnia bp Andrzej, z ich noszeniem wiąże się szereg obietnic:

Kiedy Szymon Stock otrzymywał od Matki Najświętszej ten znak szczególnej troski o nas, to z tym związane zostały przez Maryję konkretne obietnice. Jedna z piękniejszych z obietnic, związanych z noszeniem szkaplerza, to zapewnienie Matki Bożej, że uprosi u swojego Syna Jezusa Chrystusa czcicielom szkaplerza szybkie pójście do nieba. Jest taka obietnica, że ci którzy noszą szkaplerz, w najbliższą sobotę po śmierci już będą zbawieni – pójdą do nieba, nawet jeśli by musieli dłużej się oczyszczać w czyśćcu.

We wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel 16 lipca zwyczajowo nakłada się szkaplerze osobom, które zdecydowały się na taką formę pobożności. Posiadacze szkaplerza mogą ponadto otrzymać odpust zupełnym pod zwykłymi warunkami w dniu jego przyjęcia oraz przy okazji siedmiu innych dni w roku, m.in. właśnie 16 lipca, ale też w święto proroka Eliasza 20 lipca, święto św. Teresy od Dzieciątka Jezus 1 października czy uroczystość św. Jana od Krzyża 14 grudnia.

Skip to content