Matka uczy nas modlitwy – abp Michalik podczas jubileuszu w Leśniowie

W sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej 13 sierpnia jubileuszową Mszą św. zakończyły się tegoroczne obchody 50. rocznicy koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Leśniowskiej koronami papieskim. Uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczył abp senior Józef Michalik z Przemyśla.

Abp Józef Michalik w homilii w nawiazaniu do wybranego na uroczystość czytania z Ewangelii nawiązał do pokornej zgody, z którą Maryja przyjęła zwiastowanie. „Przyjęła ten wybór Boży, aby stać się służebnicą, aby usłużyć nie tylko Jezusowi, w rodzinie Józefa, ale żeby usłużyć Jezusowi potem, kiedy na Krzyżu założy Kościół i Jej ten Kościół w osobie św. Jana Apostoła obecnego pod Krzyżem powierzy. Maryja jest dla nas wzorem, pokazuje jaka powinna być nasza reakcja na spotkanie ważnych wydarzeń – podkreślał abp Michalik. (…) Modlitwa jest wielkim narzędziem, wielką pomocą i orężem w rękach człowieka na drodze do wychowywania, do wydobywania wartości najgłębszych z naszych ludzkich serc.(…). W tym sanktuarium, które jest znane z błogosławieństw, na drodze do Jasnej Góry, to tu błogosławieństwo Boga, to wylanie łaski przejawiło się i do dzisiaj tu jest. (…) Leśniów to stare Sanktuarium Błogosławieństw, jak słyszeliśmy z ust o. przeora nawiązującego do kazania Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który 50 lat temu mówił, że: Maryja upodobała sobie tutejszy lud, to miejsce, chciała wśród Was zatrzymać się.”
Abp Józef w homilii podkreślił również duże znaczenie modlitwy w rodzinie, zaznaczjąc, że to “rodzina jest fundamentem w dzisiejszych czasach.” Wyraził również dużą obawę i troskę, która dotyczy zbyt małej liczby urodzeń dzieci w naszym kraju. W polskiej rodzinie powinna być przynajmniej dwójka dzieci, a czasami nie ma miejsca nawet na jedno dziecko (…) Wierzę w naród polski, w jego siłę moralną, ale musimy wszyscy to zrozumieć.” Wiele miejsca w swoich rozważaniach abp Michalik poświęcił modlitwie, przypominając, że to Maryja uczyła Jezusa Psalmów. To matka jest tą, która uczy dziecko modlitwy, nie przez nakaz, a przez przykład. “Modlitwa wymaga ciszy, modlitwa domaga się wyciszenia, żeby człowiek umiał nie tylko mówić do Pana Boga, ale żeby człowiek umiał Pana Boga słuchać.  (…) To jest wielka pasjonująca przygoda – wsłuchiwać się, co do mnie mówi Pan” – mówił abp Józef.

Na zakończenie abp senior Józef Michalik przytoczył słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „żeby głosić kłamstwo to trzeba zastępów ludzi, bo jeden musi notować kłamstwa, żeby nie powtórzyły się w drugim miejscu, a żeby głosić Prawdę wystarczy jeden człowiek. To jest siła prawdy, Chrystus powiedział: <<Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem>>. Nie bójmy się głosić Prawdy!

Łaskami słynąca Figura Matki Bożej zwanej Uśmiechniętą jest obecna na ziemi leśniowskiej od 1382 r. Podkreślił to podczas uroczystości koronacyjnej Prymas Wyszyński, mówiąc: “Pani Leśniowska, mimo swych trudnych dziejów, wytrwała, pozostała tu, jest, czuwa, błogosławi, pociesza, raduje, budzi ufność i krzepi ducha.”

Abp Józef Michalik specjalnie dla Radia Fiat mówił o właściwej Polakom pobożności maryjnej:
[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/08/abp_Jozef_Michalik.mp3]

Przy ołtarzu w Sanktuarium w Leśniowie 13 sierpnia stanął także o. Kazimierz Maniecki, definitor zakonu oo. paulinów:
[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/08/o_Kazimierz_Maniecki.mp3]

Dla o. Jacka Toborowicza, przeora leśniowskiego Sanktuarium, jubileusz 50-lecia koronacji Figury Matki Bożej jest świętem klasztornej wspólnoty:
[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2017/08/o_Jacek_Toborowicz.mp3]
Główne uroczystości odpustowe miały miejsce 2 lipca, przewodniczył im abp Wojciech Polak, prymas Polski. Razem z nim przy ołtarzu stanęli tego dnia m.in. abp senior Stanisław Nowak, bp Andrzej Przybylski, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów i o. Jacek Toborowicz – przeor domu i kustosz Sanktuarium w Leśniowie.

Szczegółowe informacje na ten temat sanktuarium znajdują się na stronie: Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content