Po raz piąty odbyło się “Męskie Oblężenie Jasnej Góry”. W sobotę 18 września w Narodowym Sanktuarium zgromadzili się mężczyźni na co dzień formujący się w wielu wspólnotach i ruchach kościelnych. Hasłem spotkania były słowa zaczerpnięte z listu Ojca Świętego Franciszka: „Patris corde” odnoszące się do świętego Józefa: „Twórcza odwaga”.

Uczestnicy wydarzenia podkreślali szczególność wspólnotowego wymiaru Kościoła:

-Jestem z Wami, żeby tak naprawdę od was uczyć się wiary, bo my wszyscy stanowiąc Kościół jesteśmy wspólnotą. Nikt z nas nie jest samotną wyspą.

Podczas “Oblężenia” abp Grzegorz Ryś mówił do zgromadzonych:

-Chcecie być mężni, otwierajcie się na te wszystkie przestrzenie, gdzie Duch działa. Otwierajcie się na modlitwę, otwierajcie się na Eucharystię, otwierajcie się na sakrament pokuty, otwierajcie się na sakrament małżeństwa, który macie w sobie.

Mężczyźni przybyli na Jasną Górę z wieloma intencjami:

-Chciałem podziękować Najświętszej Panience za pomoc w wyjściu z nałogu, postawienie mnie na nogi, bo jestem osobą uzależnioną, zdrowiejącą. Przyjechałem złożyć intencje i spotkać się z wierzącymi ludźmi z całej Polski.

W programie wydarzenia znalazły się m.in. konferencje abp. Grzegorza Rysia, bp. Artura Ważnego, ks. Adama Rybickiego czy Jacka Pulikowskiego. Uczestnicy „Męskiego Oblężenia” złożyli także Akt Zawierzenia nawiązujący do Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Spotkanie w Częstochowie poprzedzone było cyklem warsztatów on-line.

Skip to content