Mężczyźni po raz piąty będą oblegać Jasną Górę

Mężczyźni z całej Polski po raz piąty spotkają się na Jasnej Górze, w ramach wydarzenia „Oblężenie Jasnej Góry – Mężczyźni u tronu Maryi”. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Twórcza Odwaga”.

9 września odbyła się konferencja prasowa online, podczas której organizatorzy i duszpasterze przekazali najważniejsze informacje na temat tegorocznego Oblężenia. Jeden z inicjatorów Oblężenia Jasnej Góry, Adam Lewek przypomniał, jaka była jego geneza. Przyznał także, że jako organizatorzy nie przewidzieli wówczas, że może się ono spotkać z tak wielkim zainteresowaniem mężczyzn:

4,5 roku temu w ramach naszych weekendowych spotkań liderów różnych, męskich inicjatyw, pojawił się taki pomysł: dlaczego nie zrobić spotkania wspólnego między grupami męskimi na Jasnej Górze? To był taki pomysł rzucony w powietrze i właściwie wydawało się ,że nic za tym nie poszło. Ale 2 miesiące później zadzwonił do mnie Mieczysław Guzewicz, który w prawdzie nie był na tym spotkaniu liderów, natomiast odsłuchał nagranie. Bardzo go poruszyła koncepcja spotkań na Jasnej Górze. Równocześnie dowiedział się, że wśród Ojców Paulinów także dojrzewa taka myśl, że powinna pojawić się jakaś forma męskich pielgrzymek na Jasnej Górze.

Pierwsze Oblężenie Jasnej Góry odbyło się 4 listopada 2017 roku. Wtedy zdawało się, że będzie nas garstka i że spokojnie zmieścimy się w Auli o. Kordeckiego. Później okazało się, że Aula Kordeckiego razem z Bazyliką są za małe, więc w połowie spotkania – w trybie pilnym – przenosiliśmy się pod jasnogórski szczyt i tam dokończyliśmy I Oblężenie Jasnej Góry wspólną Eucharystią.
– kontynuuje.

Od tamtej pory odbyły się kolejne trzy Oblężenia. Abp Grzegorz Ryś z zadowoleniem stwierdza, że jest to inicjatywa oddolna. Metropolita Łódzki dostrzega w tym ingerencję Ducha Świętego:

To jest inicjatyw, która się zrodziła w Kościele oddolnie i chwała Bogu. Osobiście czytam ją jako inicjatywę z Ducha Świętego i Ducha świętego nie należy gasić. Raczej oddać się Mu do dyspozycji i taką inicjatywę podjąć.

Oblężenie Jasnej Góry 2020 | fot. Radio Fiat

Również bp Artur Ważny podkreślił ogromną wartość duszpasterstw męskich nie tylko w życiu Kościoła, ale przede wszystkim w życiu codziennym poszczególnych mężczyzn:

Sam widzę, jak to dużo w moim życiu się zmieniło kiedy spotkałem się z mężczyznami pragnącymi poddać się pod opiekę Kościoła. Na początku było to dla mnie trudne ponieważ jako młody ksiądz, nie wiedziałem co mogę im dać. I właśnie to spotkanie z mężczyznami dla mnie jako kapłana było bardzo ważne, budujące, określające na nowo no i dające Twórczą Odwagę. Później zaczęła się współpraca z nimi. Jako proboszcz odkryłem tą męską stronę. Wiem ,że dużo kobiet angażuje się w życie Kościoła i to jest piękne, ale mężczyźni do tej poty uciekali. Kiedy się pojawili, zmieniła się diametralnie sytuacja w parafii. Pojawiły się nowe moce, nowe pomysły i inicjatywy. Myślę, że taka obecność Kościoła i innych mężczyzn w życiu mężczyzn jest bardzo potrzebna. Żebyśmy się nawzajem wspierali, wspólnie odnajdywali drogę i przestali się bać.

Marek Liszczyński z zespołu organizacyjnego Oblężenia Jasnej Góry nie kryje, że jednym z głównych celów, oprócz promowania wśród mężczyzn postaw samodoskonalenia i pracy nad sobą, jest zachęcanie do tworzenia duszpasterstw męskich przy parafiach:

Celem jest to, aby obudzić mężczyzn do codziennej pracy pracy nad sobą, ale po to, aby takie grupy powstawały we wszystkich parafiach. I właśnie to tegoroczne hasło „Twórcza Odwaga” – mam nadzieję – że będzie takim impulsem by odważnie stanęli w tym temacie i trochę nie jak mężczyźni – zostawią swoje lenistwo i zabiorą się do pracy

Tegoroczne Oblężenie Jasnej Góry rozpocznie się przygotowaniem w formie serii warsztatów online w dniach od 12 do 17 września. Warsztaty będą emitowane każdego dnia o godz. 20:00 na youtubowym kanale Oblężenie Jasnej Góry. Po każdym wykładzie o 21:00 na kanale będzie transmitowany Apel Jasnogórski. Pielgrzymka rozpocznie się 18 września o godz. 16:00 od nabożeństwa uwielbieniowego pod jasnogórskim szczytem.

Oblężenie Jasnej Góry 2020 | fot. twitter @JasnaGoraNews

Program Oblężenia Jasnej Góry 2021:

12-17.09.2021 – Duchowe Oblężenie Jasnej Góry (seria warsztatów online)

20:00 – Warsztat:

  • 12 września 2021: Inspiracja św. Józefa – Ojciec w cieniu – Franciszek Kucharczak
  • 13 września 2021: Męskie synostwo – ks Krzysztof Kralka
  • 14 września 2021: Męska wrażliwość – Wrażliwy Bohater – Michał Grzanka
  • 15 września 2021: Bóg wie lepiej – bp Artur Ważny
  • 16 września 2021: Posłuszeństwo Wiary – Norbert i Joanna Dawidczyk
  • 17 września 2021: Mężczyzna to nie bankomat – ks Jerzy Morański SDS

21:00 – Apel jasnogórski

18 września 2021 – Oblężenie Jasnej Góry (jasnogórski szczyt)

10:00 – 13:00 – Spotkanie dla liderów z Jackiem Pulikowskim w Auli o. Kordeckiego lub na Halach św. Józefa (w zależności od decyzji o. Kustosza) – do udziału w spotkaniu wymagane zgłoszenie udziału.

  • 16:00 – Uwielbienie
  • 16:30 – Świadectwo – Przemek Janiszewski
  • 16:45 – Nauczanie 1 – ks. Adam Rybicki
  • 17:15 – Świadectwo – Piotr Zworski
  • 17:30 – Nauczanie 2 – Bp Artur Ważny
  • 18:00 – Świadectwo – Grzegorz Czerwicki
  • 18:15 – Świadectwo – Jacek Weigl
  • 18:30 – Eucharystia 19:30 – Jasnogórskie śluby mężczyzn
  • 19:45 – Czas Chwały
  • 20:00 – Nauczanie 3 – Abp Grzegorz Ryś 20:30 – Świadectwo – tajemniczy gość specjalny
  • 21:00 – Apel Jasnogórski
Skip to content