Mija 9 lat od ingresu abp. Wacława Depo

Fot. Radio Fiat

Ojciec duchowny księży i kleryków. Wzór pokory, wyrozumiałości, strażnik Słowa Bożego. Dziewięć lat temu, 2 lutego 2012 roku, odbył się ingres do katedry Świętej Rodziny w Częstochowie, czyli liturgiczne objęcie archidiecezji częstochowskiej przez abp. Wacława Depo.

Wezwanie do posługi na terenie naszego regionu ówczesny bp zamojsko-lubaczowski dr Wacław Depo otrzymał od papieża Benedykta XVI, 29 grudnia 2011 roku. Metropolita częstochowski podkreśla, że czas duszpasterskiej odpowiedzialności to ciągłe zmagania łaski i prawdy ze zmieniającą się rzeczywistością:

– Jest to kolejne wejście łaski bożej w konkretną rzeczywistość. Zawsze podkreślam, że nie jest to dar ofiarowany tylko danej jednostce, ale dar do przekazania innym. Czas życia oraz posługi (w tym wypadku biskupiej czy arcybiskupiej) to ciągłe zmaganie łaski z prawdą i obecną rzeczywistością. Jak powiedział Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński: „Ludzie mówią czas to pieniądz. Ja wam mówię – czas to miłość”. Do tych słów możemy dokładać bardzo wiele określeń. Możemy powiedzieć np. czas wyzwań, zagrożeń lub walki o pojęcia takie jak ojciec, matka czy rodzina. Zwróćmy też uwagę, jak bardzo świat zmienił się w ostatnich latach. Niestety na niekorzyść. To świat bez odniesienia do Boga.

Abp Wacław Depo jest piątym biskupem diecezjalnym Kościoła częstochowskiego oraz drugim arcybiskupem metropolitą częstochowskim. – Świętowanie rocznicy ingresu to wspaniała okazja, aby podziękować Bogu za posługę naszego metropolity, a także prosić o wstawiennictwo i potrzebne łaski dla arcybiskupa w pełnieniu dalszej służby, mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Ingres oznacza obrzęd uroczystego wejścia nowego biskupa do jego kościoła katedralnego. To również symboliczne objęcie przez niego władzy w danej diecezji. Kanoniczne, prawne objęcie diecezji dokonuje się już wcześniej, ale ten obrzęd (ingres) jest szczególnym znakiem wejścia nowego pasterza do swojej owczarni. Rocznice ingresu są dla nas zawsze sposobnością, aby modlić się za naszego arcybiskupa o łaski oraz wytrwałość w dalszej posłudze.

W Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego o godz. 18.00, w intencji Pasterza Kościoła częstochowskiego oraz wszystkich osób życia konsekrowanego odprawiona zostanie uroczysta Msza św. Transmisja na antenie Radia Fiat.

ABK