24. Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska fot. Radio Fiat

Pod hasłem „Leśnicy wdzięczni za Cud nad Wisłą 1920-2020” na Jasnej Górze modlili się ludzie związani z leśnictwem i ochroną środowiska. Ich tegoroczna, 24. pielgrzymka przypadła w sobotę 19 września.

Przez lata udział w modlitwie brało kilka tysięcy osób. Ze względu na pandemię, liczba uczestników tegorocznej pielgrzymki została ograniczona.

-W tym szczególnym czasie rzeczywiście byliśmy pełni obaw, czy w ogóle ta pielgrzymka z uwagi na tę “covidową” sytuację się odbędzie. Ale jesteśmy niezwykle dumni i szczęśliwi, że się odbyła. To fantastyczna sprawa, choć w tym roku ta reprezentacja nie była tak liczna jak kiedyś, kiedy jasnogórskie błonia pełne były zielonych mundurów. -mówił Józef Kubica, regionalny dyrektor Lasów Państwowych.

Wśród zaproszonych gości był m.in minister środowiska, Michał Woś. W rozmowie z Radiem Fiat opowiedział o intencjach tegorocznej modlitwy:

-Czas pandemii spowodował, że i Lasy Państwowe mają trudny okres, ale myślę, że z pomocą Opatrzności leśnicy sobie z tym poradzą. A zawsze pielgrzymka ta jest z intencją, żeby prosić o pomoc dla tej właśnie grupy zawodowej.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, opowiedział jak pandemia wpłynęła na pracę polskich leśników:

-Mamy problemy, jeśli chodzi o wykonawstwo naszych prac, jeśli chodzi o sprzedaż drewna i związany z tym brak przychodów. Pamiętajmy, że Lasy Państwowe są państwową jednostką organizacyjną, która zgodnie z ustawą o lasach musi się sama finansować. My nie jesteśmy jednostką budżetową. Finansujemy poniesione koszty z własnych przychodów. W tej chwili wprowadzamy oszczędności na każdym poziomie zarządzania. Zmniejszamy również nasze wydatki kosztowe i inwestycyjne. Dzięki temu zachowujemy płynność finansową. mamy nadzieję, że ta sytuacja ulegnie poprawie, a przynajmniej się nie pogorszy. Jesteśmy bezpieczni, lasy są bezpieczne i otwarte dla wszystkich, tak jak były do tej pory.

Głównym punktem wydarzenia była uroczysta Msza św. odprawiona w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diec. zielonogórsko-gorzowskiej, Krajowy Duszpasterz Leśników. Homilię wygłosił bp Roman Pindel z diec. bielsko-żywieckiej.

JS

 

Skip to content