Modlić się za Ojczyznę i o jedność – 28. Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę

pielgrzymka parlamentarzystów fot. ZD

Po raz 28. na Jasną Górę pielgrzymowali dziś (2 lutego 2017 roku) polscy posłowie i senatorowie. Ich spotkanie w jasnogórskim sanktuarium rozpoczęło się od konferencji, którą wygłosił o. Jerzy Mazur. W swoim słowie do parlamentarzystów przypomniał, że wszelkie działania polityków mają być umotywowane dobrem człowieka oraz dobrem wspólnym.

Dla posłów pielgrzymka jest stałym punktem w rocznym planie wyjazdów. Pojawiają się oni na duchowych rekolekcjach na Jasnej Górze z roku na rok, bo widzą, że czas modlitwy i skupienia przynosi w ich pracy konkretne owoce. – Jestem na takim spotkaniu już drugi raz. Dla mnie jest to naładowanie w duchowej stolicy Polski. Wynoszę stąd większą chęć do pracy, żeby była ona korzystna i odczuwalna dla narodu polskiego. Czuję, że dzięki tej pielgrzymce jestem odważniejszy w głoszeniu prawdy, a nie tylko półprawdy. Jestem zbudowany tym, że w tym miejscu jesteśmy razem, bez podziału – dzielił się Adam Ołdakowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Wśród parlamentarzystów biorących udział w 28. Pielgrzymce na Jasną Górę nie brakowało tych związanych z okręgiem częstochowskim. Wśród pielgrzymów byli m.in.: poseł Szymon Giżyński i poseł Konrad Głębocki. Ten pierwszy na pielgrzymkę przyniósł intencję modlitwy za Ojczyznę. -Pierwszą intencją jest intencja za Ojczyznę, aby realizowane względem niej plany i zamierzenia zawsze służyły ludziom, a nigdy partykularnym interesom. Chciałbym usłyszeć na tym miejscu zachętę do tego, żeby służyć Ojczyźnie w sposób bezkompromisowy, mądry i ofiarny – podkreślał poseł Giżyński.

Poseł Konrad Głębocki zauważa, że dobrze, że ten piękny zwyczaj pielgrzymowania na Jasną Górę podtrzymują także parlamentarzyści. – To tutaj mamy najważniejsze sanktuarium narodowe. Tutaj ma swój tron Matka Boża Królowa Polski. To, że tu przybywamy pokazuje, że zarówno Sejm jak i Senat jest bardzo związany z tym miejscem i docenia jego znaczenie w historii Polski- mówił poseł Głębocki.

O godz. 11 w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze uroczystej Mszy św. dla parlamentarzystów przewodniczył abp Wacław Depo – metropolita częstochowski. Zebranych powitał o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, który podziękował zgromadzonym “za historyczne docenienie roli Jasnej Góry, roli Matki Bożej Częstochowskiej w dziejach naszej ojczystej ziemi. Dziękuję na ręce Pana Marszałka za uchwalenie, za ogłoszenie Jubileuszowego Roku Matki Bożej Częstochowskiej, a przez to przypomnienie nam wszystkim o wielkim skarbie narodowym, jakim jest obecność cudownej ikony Jasnogórskiej Dziewicy w życiu i w dziejach naszej Ojczyzny”.

Abp Depo chciał zwrócić uwagę posłów i senatorów na światło bijące z prawdy, zwłaszcza że Kościół przeżywa dziś święto Ofiarowania Pańskiego i w Liturgii Słowa mocno koncentruje się na świetle, które jest oświeceniem pogan. – Światłem i Prawdą jest Chrystus. Nie mamy do Niego innej drogi jak tylko przez Maryję. Ona jest dla nas pośredniczką. Powinniśmy umieć być wdzięczni za to co otrzymujemy. Także za to co przeżyliśmy tutaj na Jasnej Górze, za pielgrzymkę Papieża Franciszka. Mamy trzymać się wiernie drogi i jeśli będziemy nią wiernie przechodzić to wtedy będzie i prawda i jedność w nas i dla tych, którzy będą po nas przychodzić – podkreślał metropolita częstochowski.

Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny akcent – w imieniu polskich parlamentarzystów, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński i poseł Elżbieta Kruk przekazali dla Jasnej Góry akty uchwał Sejmu i Senatu, ustanawiające rok 2017 Rokiem Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

W Pielgrzymce wzięło udział kilkudziesięciu posłów i senatorów RP z różnych klubów parlamentarnych. Po zakończonej Mszy św. parlamentarzyści mieli okazję zwiedzić Salę Rycerską oraz Starą Bibliotekę.

AS

fot. ZD

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content