Modlitewne przygotowanie do kanonizacji bł. Karola de Foucauld

Od 6 grudnia w Dolinie Miłosierdzia, w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca praktykowany jest cykl modlitw w intencji kanonizacji bł. Karola de Foucauld. W poniedziałek 7 lutego odbyło się kolejne nabożeństwo, będące duchowym przygotowaniem do wyniesienia bł. Karola na Ołtarze.

Bł. Karol de Foucauld był zakonnikiem ze zgromadzenia Trapistów (odłam Cystersów), który spędził swoje życie kapłańskie pośród arabskich Tuaregów w Algierii. Każde spotkanie modlitewne w intencji kanonizacji bł. Karola odnosi się do innego aspektu jego życia. Czego dotyczyło nabożeństwo w pierwszy poniedziałek lutego, objaśniła tuż przed jego rozpoczęciem s. Mariola ze Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa:

Będziemy się skupiać nad ideą „Nazaretu”, którą Karol przeżył dosłownie. Najpierw mieszkając w „Nazarecie”, doświadczając fizycznie obecności na tych drogach „Nazaretu” i spotykając tam ludzi prostych, o których można by powiedzieć, że są kontynuacją Jezusa, cieśli z Nazaretu.

Fot. Radio Fiat

Oprócz pracy fizycznej oraz sprawowania sakramentów, bł Karol de Foucauld prowadził także działalność misyjną. S. Mariola wyjaśniła, w jaki sposób przyglądanie się sposobowi życia tuareskich koczowników wpłynęło na jego życie duchowe:

Spotkał człowieka, który niósł swój warsztat pracy na plecach. Zobaczył jak był ubrany, w jaki sposób to wszystko czym żył przenosił na swoich plecach i zrozumiał, że „Nazaret” to nie jest tylko przebywanie w obecności Jezusa i Maryi ale to jest też pewien styl życia. Prostego, blisko ludzi, w którym zarabia się własnymi rękami na utrzymanie. Spostrzegł, że jest to droga uniżenia i kenozy Boga i tak postanowił przeżyć swoje życie.

Fot. Radio Fiat

Bł. Karol de Foucauld był także zaangażowany w życie tuareskiej ludności w okresie I Wojny Światowej. Latem 1915 roku muzułmańscy fundamentaliści z bractwa Senussów podburzeni przez Niemcy i Turcję rozpoczęli działania wojenne przeciw brytyjskim i włoskim kolonistom w Egipcie, Libii i Algierii. Działania Senussów objęły w 1916 roku obszary zamieszkane przez Tuaregów. W odpowiedzi na nie, bł. Karol ufortyfikował swoją pustelnię, gdzie schroniła się lokalna ludność. Został zastrzelony 1 grudnia 1916 roku, podczas napadu Senussów na pustelnię.

Fot. Radio Fiat

Podczas swojego pobytu w Algierii przetłumaczył m.in. Ewangelię na język tuareski oraz stworzył słownik francusko-tuareski. Ułożył także regułę zakonną, na podstawie której (już po jego śmierci) w 1933 roku powstało Zgromadzenie Małych Braci Jezusa, a sześć lat później Zgromadzanie Małych Sióstr Jezusa. Został beatyfikowany 13 listopada 2005 roku w Rzymie, a 15 maja 2022 roku będzie odbędzie się jego kanonizacja.

Fot. Radio Fiat
Skip to content