Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny we Wręczycy Wielkiej to kolejna świątynia, gdzie wierni modlili się w ramach inicjatywy kościołów stacyjnych Roku Świętego Józefa. Eucharystii, sprawowanej 19 listopada, przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

Rok Świętego Józefa zainaugurowany został przez papieża Franciszka Listem Apostolskim „Patris corde”. Czas szczególnej modlitwy o wstawiennictwo Oblubieńca Matki Bożej przeżywać będziemy do 8 grudnia bieżącego roku. Z tego powodu, zgodnie z dekretem abp. Wacława Depo, w archidiecezji częstochowskiej wprowadzona została inicjatywa kościołów stacyjnych. Jak tłumaczy bp Andrzej Przybylski to szczególny czas modlitwy z prośbą o wstawiennictwo wyjątkowej postaci Kościoła katolickiego:

– Mamy w sanktuariach i kościołach poświęconych św. Józefowi stacje Roku Świętego Józefa. Główne święto św. Józefa obchodzimy 19 marca, dlatego każdego 19 dnia miesiąca wędrujemy w diecezji wędrujemy do kościołów stacyjnych. Wypraszamy potrzebne łaski. Oddajemy w opiekę naszą diecezję, parafie oraz wszystkich wiernych. Uzyskujemy również odpusty Roku Świętego Józefa.

O św. Józefie bp Andrzej Przybylski mówił także podczas homilii. Zaznaczył też istotę wzmacniania wiary w obecnych czasach. – Nie wolno wątpić w to, że Kościół jest święty. W nim jest siła i łaska Boża – apelował do wiernych:

W kościele św. Józefa we Wręczycy Wielkiej o ziemskim opiekunie Jezusa Chrystusa wierni pamiętają każdego dnia. Od pięciu lat, w każdą środę, odprawiane są tu Msze św. połączone z modlitwą nowenny. Szczegóły przybliża proboszcz parafii ks. Robert Grohs:

– Modlimy się w różnych intencjach – za małżeństwa, narzeczonych, chorych, czy też osoby zmarłe. W tych Mszach św. uczestniczy chętnie wielu wiernych. Ponadto Kościół jest otwarty codziennie i każdy z nas może przyjść z modlitwą do św. Józefa. Od św. Józefa możemy uczyć się zaufania Bogu i szukania Jego woli.

Parafię we Wręczycy Wielkiej erygował bp Zdzisław Goliński 15 stycznia 1956 roku. Pierwsze próby utworzenia tu samodzielnej placówki podjął natomiast bp Teodor Kubina. Wikaria wieczysta powstała 30 kwietnia 1941 roku. Jej struktury nie udało się jednak utrzymać, ponieważ administrator, ks. Stanisław Duda, opuścił siedzibę placówki, do czego zmusili go Niemcy. Wikaria wieczysta została wznowiona dopiero po wojnie. Staraniem ks. Zdzisława Radka, w maju 1989 roku, rozpoczęto budowę nowej świątyni parafialnej. 12 września 1993 roku bp Miłosław Jan Kołodziejczyk wmurował w ściany kościoła kamień węgielny pobłogosławiony przez papieża Jana Pawła II. Konsekracji świątyni dokonał abp Stanisław Nowak 4 czerwca 1995 roku.

ABK

Skip to content