Modlitwa ekumeniczna w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

W archidiecezji częstochowskiej trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Od 18 do 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach oraz koncertach.

We wtorek 18 stycznia w parafii Ewangelicko-Reformowanej w Kleszczowie miało miejsce Nabożeństwo Słowa Bożego, pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego. Jego zdaniem czas, w którym obecnie się znajdujemy, jest momentem mobilizującym do trwania w jedności, który powinien trwać przez cały rok.

– Podstawowy argument do tego, byśmy modlili się o jedność, są słowa i modlitwa Jezusa. Pamiętajmy, że przed pójściem na mękę Jezus miał jedną intencję: „abyśmy byli jedno”. On przeczuwał, że w historii chrześcijaństwa dokona się podział i poróżnienie. Bardzo Mu zależy na tej jedności. Ta modlitwa wynika nie tylko z naszych ludzkich potrzeb, ale przede wszystkim ze spełniania pragnienia wielkiej prośby Jezusa – mówił bp Andrzej Przybylski.

Bp Andrzej Przybylski mówił zgromadzonym wiernym o jednoczeniu się w troskach, które powinny jednoczyć wszystkich Chrześcijan.

– […] My, chrześcijanie musimy się bardzo zjednoczyć w trosce o stworzony świat i prawdę o tym, że ten świat nie tworzą ludzie, ale Bóg. Musimy tego wspólnie bronić. Musi nas także połączyć troska o piękno tego świata, ale nie tylko w aspektach ekologii przyrody, ale także ekologii człowieka. Chodzi o zdrowe, duchowe życie człowieka. Wspólnie, jako chrześcijanie musimy w obecnym świecie bronić prawdy o człowieku, jego godności i prawa do życia. Musimy bronić tego, że każdy człowiek nosi w sobie podobieństwo do Boga. Trzeba też bronić tego, że w dzisiejszym świecie każdy z nas ma prawo do wyznawania, wierzenia i życia według swojej wiary […] – powiedział bp Andrzej Przybylski.

Ks. Krzysztof Michałek-Góral, proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej w Kleszczowie, w którym odbywała się wspólnotowa modlitwa, zauważa, że w biegnącym coraz szybciej świecie ludzie zapominają o tym, że powinni być sobie bliscy.

– Takie chwile jak ta, kiedy możemy się razem spotkać twarzą w twarz, ma zupełnie inny wymiar niż spotkania w sieci. Odkąd jestem tu w posłudze Bogu, czyli ponad 26 lat, staram się zawsze brać udział w Tygodniach Modlitw o Jedność Chrześcijan. Uważam, że ma to szczególny wymiar, bo dzięki temu poznajemy siebie, a co za tym idzie – przestajemy się siebie bać. Jeśli wierni widzą, że na poziomie międzyparafialnym jest dobra współpraca, to zupełnie inaczej przyjmuję tę konfesyjną inność – tłumaczył duchowny.

Ekumenia jest realizacją Chrystusowego testamentu, w którym Jezus prosił w modlitwie: „Ojcze, chcę, aby oni byli jedno, jak ja w Tobie”. Jako ludzie wiary mamy obowiązek spełniać tę wolę, zwłaszcza że wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi.

– Jesteśmy zobligowani do wypełniania tego testamentu, zwłaszcza w świecie podzielonym, pełnym niepokojów oraz takim, który zapomniał o Chrystusowej nauce oraz prawie o miłości i dobroci. Ten czas jest potrzebny nam wszystkim po to, aby się poznawać, zbliżać do siebie oraz przez siebie do Chrystusa, ponieważ Chrystus jest tym, który nas łączy, a nie dzieli – wyjaśnił ks. Adam Glajcar, kapelan krajowy strażaków Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiega pod hasłem „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”. W Polsce centralne nabożeństwo zaplanowano w niedzielę 23 stycznia w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie. Tegoroczne materiały na Tydzień Modlitw przygotowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu.

BNO

 

Skip to content