Tradycyjnie już we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny), Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej wraz z Ośrodkiem Muzyki Liturgicznej zorganizowało 2 listopada Zaduszki Artystyczne w Sanktuarium św. Józefa Rzemieślnika na Rakowie. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Eucharystią, której przewodniczył bp senior Antoni Długosz.

Bp Długosz podkreślał, że ludzkie życie nie kończy się na ziemi, a najważniejsza jest Eucharystia:

Cieszymy się bardzo, że wspólnota śpiewacza pamięta także o artystach i to szerokiego charyzmatu. Bo biorą pod uwagę tutaj zmarłych piosenkarzy, reżyserów i aktorów. A ja uczestniczę w tym, aby na pierwszym miejscu w homilii przypomnieć, że wierzmy w święte obcowanie, że oni jako święci cierpiący sobie pomóc nie mogą, ale nam pomagają. Dlatego najważniejsza jest Eucharystia, by ofiarować Chrystusowi tych, którzy dawali świadectwo pięknym charyzmatem, który otrzymali od Pana Boga. 

Ks. dr Mikołaj Węgrzyn, duszpasterz środowisk twórczych oraz dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie wyjaśnia ideę organizowania Częstochowskich Zaduszek Artystycznych:

Koncert Zaduszkowy po Mszy św., a wcześniej Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza. Potem wyczytywanie imion, nazwisk i profesji artystów związanych z Częstochową, którzy już odeszli, którym jesteśmy winni naszą wdzięczną pamięć. Żeby ci, którzy żyją wyrazili wdzięczność Panu Bogu i tym, którzy już odeszli za właśnie ich dziedzictwo, za ich wkład w kulturę Częstochowy. 

Po Mszy św. odbyły się wypominki, podczas których wspominano nazwiska osób związanych z częstochowskim środowiskiem artystycznym, a na koniec w intencji zmarłych odbył się koncert Marty Madejskiej:

Usłyszymy piosenki z płyty “Po Twoich śladach”, która ukazała się rok temu. Jest to mój debiutancki album, który powstał dzięki moim kolegom i koleżankom, który wzięli w nim udział. A dlaczego te piosenki? Myślę, że one właśnie tak wprowadzają nas w taką tajemnicę życia i śmierci. Mówią o tym, że życie jest wędrówką do nieba i ja sama zastanawiam się nad życiem, nad moim życiem w tych tekstach. I pomyśleliśmy, że to będzie dobry motyw przewodni dla tego czuwania, dla tego rozważania. 

„Zaduszki artystyczne” po raz pierwszy odbyły się 4 listopada 2001 roku. Pomysłodawcą i twórcą był ks. Grzegorz Ułamek, duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej, który zginął tragicznie 7 lipca 2005 roku podczas pielgrzymki dziękczynnej środowisk twórczych za pontyfikat Jana Pawła II do Rzymu.

Częstochowskie Zaduszki Artystyczne

Skip to content