Fot. Radio Fiat

„Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”, to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W Częstochowie wierni spotkali się na wspólnej modlitwie w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego. W nabożeństwie uczestniczył również bp Andrzej Przybylski:

– Musimy zadać sobie pytanie – kto tak naprawdę pragnie jedności chrześcijan? Przede wszystkim pragnie jej Bóg. Najważniejsza intencja modlitwy arcykapłańskiej Jezusa to wskazywanie na jedność. Bóg pragnie tego, aby pomimo naszej różnej wrażliwości, byli braćmi.

O istocie wspólnej modlitwy chrześcijan mówi również bp dr Marian Niemiec z diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce:

– Zawsze powtarzam, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest odzwierciedleniem atmosfery ekumenicznej w danym terenie. Jeżeli odbywają się wspólne spotkania i modlitwa, stosunki ekumeniczne są poprawne. Widzimy też zadanie, jakie przed nami stoją. Im bliżej będziemy siebie, tym bliżej będziemy Boga.

W kościele ewangelickim wierni modlili się o pojednanie oraz lepsze zrozumienie tradycji chrześcijańskich. – Wszyscy wierzymy w Boga, pragniemy też wspólnego dobra. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to Chrystusowy testament – mówi ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego:

– Pan Jezus zachęca nas do jedności w modlitwie arcykapłańskiej. Cóż nam więc pozostało, jeśli nie wypełnianie przykazania miłości? Można je realizować przez życie codzienne, ale również poprzez wspólne rozważanie Słowa Bożego. W tym szczególnym Tygodniu zatrzymujemy się (w różnej formie liturgicznej) i wołamy do tego samego Boga, który jest naszym łącznikiem.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa co roku od 18 do 25 stycznia. Misją nabożeństw odprawianych z udziałem przedstawicieli różnych tradycji kościelnych jest życie modlitwą oraz praca nad pojednaniem między ludźmi.

Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedza Dzień Judaizmu. Z kolei 26 stycznia Kościół katolicki w Polsce obchodzić będzie 21. Dzień Islamu, którego tegoroczne hasło brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”.

ABK

Skip to content