Modlitwa pomocą dla dusz czyśćcowych – refleksje Dnia Zadusznego

 

Znicz

2 listopada to Dzień Zaduszny – czas, kiedy wspomnienie wszystkich wiernych, którzy odeszli, jest najsilniejsze. Podczas soboru w Lyonie w XIII wieku oficjalnie ogłoszono, że Kościół katolicki ustanowił naukę o istnieniu czyśćca jako dogmat. Modlitwa w intencji dusz czyśćcowych nabiera szczególnego znaczenia, o czym wspomina abp Wacław Depo, metropolita częstochowski:

– Mamy znów obowiązek bardzo ważny pamięci o wszystkich wiernych zmarłych. Kościół tak to określa, ale jednocześnie modlimy się za wszystkich. Wierzymy, że tak jak to mówią teksty liturgiczne, Matka Kościół, bo Kościół jest taką wspólnotą matczynej miłości, nie opuszcza nikogo. Nie wiemy, według Sądu Bożego, kto potrzebuje na ile potrzebuje naszej pomocy modlitewnej, naszego ofiarowania postu czy innych wyrzeczeń na korzyść drugiego człowieka. Zdajemy sobie sprawę, że ten Sąd Boży będzie jednak takim prześwietleniem nas do końca, czyli to nie będzie ważenie naszych dobrych uczynków, ale naszego serca, sumienia i wszystkich tych, czy innych szczegółów naszego życia.

Jak najlepiej przeżyć te momenty, kiedy zaduma staje się refleksją dotyczącą przemijania i śmierci. Łacińska maksyma „memento mori” w czasie oktawy Wszystkich Świętych jest myślą, która towarzyszy w czasie odwiedzania grobów bliskich:

-Godziny naszego wejścia w ten świat, jak i również godziny zejścia i przejścia przez śmierć do życia wiecznego są w ręku Boga, bo nie raz to co dostrzegamy nawet w kategoriach narodzin, że ktoś mówi, że ma tak jak matka ma termin rodzenia swojego dziecka w tym i w tym momencie, okazuje się później, że ktoś jest zaskakiwany, że ktoś się urodzi wcześniej o dwa miesiące czy miesiąc lub urodzi się po terminie według tych czy innych ludzkich spostrzeżeń. Druga rzecz, że wracając do sytuacji, która tak łączy prenatalne życie z życiem po śmierci, bardzo słusznie jeden z teologów współczesnych, o. prof. Karl Rahner powiedział, że gdyby dziecku pod sercem matki dać świadomość i wolność do wyboru, żeby jego decyzją było pojawienie się na tym zewnętrznym świecie, właściwie jest w sytuacji, kiedy my stoimy na progu śmierci. Wierzymy w Boga, ale opóźniamy jak tylko możemy…

Abp Wacław Depo podkreśla, że myśląc o bliskich „naszym obowiązkiem jest nie tylko by stawać przy grobie z ufnością, więzią i pamięcią. Największym szczytem każdej modlitwy jest Eucharystia – wtedy wierzymy, że Chrystus uobecnia się wśród nas. To czas, kiedy modli się razem z nami, w nas i za nas.„

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content