Modlitwa w 80. rocznicę śmierci bp. Antoniego Zimniaka

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, 26.01.2023/fot. Radio Fiat

26 stycznia mija 80. rocznica śmierci Antoniego Zimniaka, biskupa diecezji częstochowskiej w latach 1936-1943. Był on pierwszym biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej i biskupem tytularnym Dionysiany.

Sakrę biskupią otrzymał 18 października 1936 roku w katedrze częstochowskiej. Mszy św. w kościele św. Rocha w Częstochowie w rocznicę śmierci duchownego przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który przypomniał, jak istotną rolę w historii częstochowskiego Kościoła odegrała postać pierwszego biskupa pomocniczego.

– Kiedy został biskupem, diecezja była jeszcze u początku swojej historii, gdy wszystkie struktury dopiero zaczynały się kształtować. Szybko został zauważony przez bp. diecezjalnego Teodora Kubinę, jako bardzo twórczy duszpasterz. Największe doświadczenie nabrał na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, które niemal w całości zostało wtedy wcielone do powstałej diecezji częstochowskiej. Najpierw pomagał jako kapłan, jeden ze współtwórców Akcji Katolickiej, a także jako formator, spowiednik i pracownik sądu biskupiego. Jako biskup był prawą ręką bp. Teodora Kubiny, którego zastępował i administrował diecezją pod jego nieobecność – mówił bp Andrzej Przybylski.

W homilii bp Andrzej Przybylski mówił m.in. o tym, że posługa bp. Antoniego Zimniaka przypadała na trudny okres dla Kościoła w Polsce, który był prześladowany przez hitlerowskie Niemcy. Zarówno księża, jak i biskupi wykonując swoją duszpasterską posługę, byli narażeni na więzienie oraz śmierć.

[…] W samej Ziemi Wieluńskiej, która od początku należała do diecezji częstochowskiej, kilkudziesięciu księży zostało aresztowanych i osadzonych w obozach koncentracyjnych, a następnie zabitych. W tamtych czasach trudno było być księdzem, a jeszcze trudniej biskupem, którego zadaniem była nie tylko pomoc potrzebującym parafianom, ale też innym duchownym […] – powiedział.

Przed Mszą św. bp Andrzej Przybylski udał się na grób duchownego, gdzie zapalił symboliczną świecę oraz odmówił modlitwę, zgodnie w wolą wypisaną na tablicy nagrobnej. Bp. Antonii Zimniak został pochowany na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie w grobowcu razem ze swoją matką.

BNO

 

Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego dostępna >>TUTAJ<<

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Modlitwa w 80. rocznicę śmierci bp. Antoniego Zimniaka

Skip to content