W ramach ogłoszonego na 5 września Dnia Solidarności z Afgańczykami w Dolinie Miłosierdzia Bożego w Częstochowie miały miejsce wspólne modlitwy zorganizowane dla wszystkich wiernych.

Rozpoczęło je nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia, po którym o godz. 15:30 odprawiono uroczystą Mszę św. w intencji pokoju w Afganistanie i solidarności z narodem Afgańskim. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który na wstępie do modlitwy powiedział do zgromadzonych, że nie można być obojętnym na cierpienie innych ludzi.

– […] Przyzwyczailiśmy się do różnych akcji w Kościele. Ciągle zwołuje się nas do takiej czy innej solidarności lub wsparcia. Nie możemy być wobec takich spraw obojętni. Kiedy mówimy, że świat staje się małą wioską to trudno, żeby nas nie obchodziły sprawy dalekiego Afganistanu, zwłaszcza że na naszej polskiej ziemi mamy już sporo braci i sióstr wyrzuconych tam z ich domów, z ich kraju. Jesteśmy braćmi i siostrami jednego Boga i należy się wspólnie modlić. Cieszę się, że w Dolinie Miłosierdzia mogę razem z wami włączyć się w inicjatywę polskich biskupów i polskiego Kościoła w Dniu Solidarności z Afgańczykami […] – mówił bp Andrzej Przybylski.

W homilii bp Andrzej Przybylski mówił o relacjach ludzi bogatych i biednych. Przytaczając słowa Listu św. Jakuba tłumaczył też, dlaczego ci ubodzy i uciśnieni będą w pierwszym rzędzie dziedzicami królestwa Bożego.

– […] Oni są jakby podwójnie biedni. Po pierwsze dlatego, że nic nie mają, albo mają niewiele. Po drugie czasem bogaci ich ignorują. Ci, którzy mają wygodę, ich nie zauważają, mijają i pogardzają nimi. Jak pogardzamy ubogimi, tak naprawdę przestajemy słyszeć i widzieć Boga, bo Bóg jest właśnie w ubogim. Jest bardzo wiele sposobów, na które współcześnie gardzi się takimi ludźmi. Najczęściej pogardzamy przez obojętność, ale są jeszcze inne gorsze pogardy: posądzanie, wyzywanie, czy zupełne odrzucanie. Współcześnie występują nieprawdopodobne sposoby pogardy ubogimi, choćby w ten sposób, że robi się z nich broń do walki między narodami […] – głosił bp Andrzej Przybylski.

Po Mszy św. bp Przybylski uroczyście otworzył Parafiadę, czyli coroczny letni festyn organizowany w Dolinie Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

Dzień Solidarności z Afgańczykami został ustanowiony w Międzynarodowy Dzień Dobroczynności, który jest obchodzony w rocznicę śmierci Matki Teresy. Święto ma zwrócić uwagę na znaczenie pomocy humanitarnej oraz organizacji charytatywnych i wolontariackich. Tego dnia po Mszach św. W całej Polsce zorganizowane były kwesty na ich rzecz Afgańczyków. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce jak i za granicą.

BNO

 

>>Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego<<

 

Skip to content