Od 21 sierpnia do 1 września trwa w Polsce peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży. Jednym z jej przystanków została również Częstochowa, gdzie przy szczególnych znakach międzynarodowego spotkania chrześcijan modlono się m.in. w Duszpasterstwie Akademickim EMAUS. Eucharystii oraz późniejszej adoracji przewodniczył ks. prof. Marian Duda.

Po raz pierwszy Krzyż Roku Świętego towarzyszył uczestnikom podczas VI Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze. Modlitewne wydarzenie z udziałem Ojca Świętego Jana Pawła II związane jest również z historią Katolickiej Rozgłośni Radiowej FIAT. W 1991 roku ks. prof. Marian Duda pełnił funkcję przewodniczącego kościelnego komitetu organizacyjnego ŚDM, który koordynował prace 17 różnych sekcji. Jedna z nich tworzyć miała specjalne kanały komunikacyjne:

– VI Światowy Dzień Młodzieży w 1991 roku wspominam jako jedną z największych łask. Zarówno tych, które mnie spotkały w życiu (największą jest oczywiście kapłaństwo), jak również łask dla całej Polski. Wielką łaską była postać św. Jana Pawła II oraz wszystko, co związane było z trudnym czasem komunizmu. Upadł wtedy Mur Berliński, Polska oraz inne kraje wyzwoliły się. Młodzi ludzie mogli spotkać się w Częstochowie w atmosferze radości i wolności wokół krzyża Chrystusowego oraz ikony jasnogórskiej – wielkich symboli, które mówią nam o istocie naszej wiary, czyli wolności dzieci Bożych.

O wydarzeniach sprzed 30 lat ks. prof. Marian Duda mówił również podczas homilii. Po zakończeniu Eucharystii wszyscy wierni rozpoczęli modlitewne czuwanie przy symbolach Światowych Dni Młodzieży.
Przypomnijmy, że krzyż oraz ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani przywieziono do Polski już po raz piąty. Znaczenie obu tych symboli wyjaśnia ks. Adam Polak, duszpasterz młodzieży archidiecezji częstochowskiej:

– Św. Jan Paweł II rozpoczynając pierwszą edycję ŚDM przekazał młodzieży krzyż z takim przesłaniem, aby przypominał on o wielkiej miłości Boga. Miłości, która wyraziła się z ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie. W 2000 roku podczas ŚDM w Rzymie Ojciec Święty podarował również ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani jako znak, że pod krzyżem zawsze stoi matka. Podczas ŚDM Maryja zawsze towarzyszy młodym na każdym etapie pielgrzymowania.

Jak mówi proboszcz Duszpasterstwa Akademickiego Emaus w Częstochowie ks. Michał Krawczyk, możliwość goszczenia w parafii symboli ŚDM to wspaniałe wyróżnienie oraz wielka radość:

– Kiedy usłyszałem propozycję od ks. Adama Polaka, czy jako parafia przyjmiemy symbole ŚDM to od razu się zgodziłem. Jest to z pewnością nobilitacja, szczególnie dla naszej wspólnoty akademickiej.

26 sierpnia Krzyż Roku Świętego oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani można było zobaczyć na Jasnej Górze m.in. w czasie Sumy Pontyfikalnej, celebrowanej z okazji Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Później symbole ŚDM przewieziono do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, skąd po Eucharystii trafiły do Duszpasterstwa Akademickiego.

ABK

Skip to content