Bp Antoni Długosz, Archikatedra Świętej Rodziny/fot. Radio Fiat

Żyli w czasach okupacji niemieckiej, później reżimu sowieckiego. Walki o niepodległość kraju i wolnej myśli. Byli strażnikami Słowa Bożego na ziemi. W intencji zmarłych częstochowskich biskupów, Teodora Kubiny oraz Stefana Bareły, modlono się dzisiaj (12 lutego) w Archikatedrze Świętej Rodziny. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp senior Antoni Długosz:

Jak tłumaczy – obaj biskupi byli wielkimi bohaterami, którzy poświęcili życie dla Kościoła:

– Pierwszy otrzymał diecezję. Teren, gdzie nie było kurii ani seminarium. Miał zespół księży z dwóch diecezji: włocławskiej i kieleckiej. Wszystko musiał tworzyć na nowo, od podstaw. Przeżył również tragedię, kiedy Niemcy zamordowali kilkuset księży. Natomiast bp Stefan Bareła kierował Kościołem w systemie totalitarnym, kiedy komuniści wyjątkowo prześladowali Kościół. Doprowadził do powstania w Częstochowie Seminarium oraz Instytutu. Troszczył się nie tylko o stronę duchową księży i kleryków, ale również osób świeckich. Pragnął, aby również oni mogli studiować teologię.

Bp Stefan Bareła nazywany jest „człowiekiem maryjnym”. Całe życie wiernie służył Bogu i drugiemu człowiekowi. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II. Powołał do istnienia m.in.: Diecezjalne Studium Dokumentów Soborowych (dziś Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie) i rozpoczął dzieło budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Utworzył też kilkadziesiąt parafii, szczególnie w Zagłębiu i Częstochowie. Zmarł 12 lutego 1984 roku. Bp Teodor Kubina pełnił natomiast funkcję pierwszego Pasterza diecezji częstochowskiej. Zmarł 13 lutego w 1951 roku. – Był to wielki i wspaniały społecznik – mówi ks. prałat Stanisław Gębka, były wieloletni proboszcz Archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie, który przybliża też postać drugiego z biskupów:

– Przede wszystkim pochylał się nad biedą i ludzkim cierpieniem. Dla bp. Stefana Bareły charakterystyczne za to było ogromne umiłowanie Kościoła. Módlmy się za nich o zbawienie wieczne. Zasługują na to.

Po zakończeniu Eucharystii bp senior Antoni Długosz wraz z asystą udał się z modlitwą do sarkofagu bp. Teodora Kubiny oraz do krypty, gdzie pochowany został bp Stefan Bareła.

ABK

Skip to content