Fot. Radio Fiat

W religijności Polaków Jasna Góra zajmuje bardzo ważne miejsce, jako nasze narodowe sanktuarium. 2 maja o godz. 13:00 na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w intencji Polonii i Polaków za granicą. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, koncelebrowali: bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. Leszek Kryża, Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

– Tutaj w Domu Matki Zawierzenia Królowej Polski potwierdzamy dzisiaj szczególną religijną, patriotyczną wspólnotę wszystkich, którzy tworzyli i nadal współtworzą naszą Ojczyznę – Polskę, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – mówił w homilii abp Wacłąw Depo. Życzył Polakom, aby gdziekolwiek przyjdzie im żyć, cierpieć, doznawać trudności, ale i nadziei, odczuwali opiekę i macierzyńska miłość Maryi.

Poza granicami Polski żyje 4,5 mln naszych rodaków i jeśli chodzi o kraje UE, jest to najwyższa liczba. Na emigracji znajduje się co dziesiąty Polak. Modlitwa w kierunku rodaków za granicą kierowana jest nie tylko w pojedynczy dzień, mówi kustosz sanktuarium o. Waldemar Pastusiak:

Ta modlitwa płynie nie tylko w pierwszą niedzielę maja, ale każdego dnia, kiedy stajemy w godzinę Apelu Jasnogórskiego modląc się za naszą Ojczyznę i wszystkich rodaków, którzy są rozsiani po całym świecie.

Kościół w Polsce otacza emigrację szczególną troską. Jej podstawę stworzył kard. August Hlond, który od początku prymasowskiego posługiwania przekonywał, że „nikt nie może być obojętny na to, że czwarta część narodu żyje wśród obcych w trudnych i nienormalnych warunkach, wydana częstokroć na wyzysk i nędzę”.

Prymas Hlond, mając na uwadze zorganizowanie centralnego kierownictwa duszpasterstwa emigracyjnego, w 1928 r. powołał Komisję Biskupów ds. Duszpasterstwa Zagranicznego. Obecnie funkcję przewodniczącego Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą pełni bp Wiesław Lechowicz. Biskup mówi o tym, jak ważna jest modlitwa w intencji rodaków poza krajem:

Modlitwa za Polaków żyjących za granicami kraju jest przede wszystkim wyrazem pamięci o naszych braciach i siostrach. Jest również wyrazem wdzięczności za to Polonia na przestrzeni ostatnich lat uczyniła dla Polski. Mimo odległości fizycznej jesteśmy tym samym narodem. Łączy nas ten sam język, ta sama historia, ta sama tradycja i dziedzictwo wiary chrześcijańskiej.

Co roku w sanktuarium odbywa się Noc Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy organizowana przez Towarzystwo Chrystusowe.

WB/BPJG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content