Modlitwy za zmarłych biskupów w krypcie na cmentarzu Kule

W południe na cmentarzu Kule, jak co roku 2 listopada, modlono się za zmarłych biskupów pomocniczych spoczywających w kryptach kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w tajemnicy Emaus. Liturgii Mszy świętej przewodniczył abp senior Stanisław Nowak, który wraz z bp. Andrzejem Przybylskim, kapłanami i wiernymi polecali zmarłych częstochowskich pasterzy Bożemu Miłosierdziu.

O wydarzeniu mówi ks. rektor kościoła na Kulach ks. Tadeusz Zawierucha:

 – Gromadzimy się na cmentarzu Kule z tej racji, że w kryptach tego kościoła spoczywają biskupi. Jest to wyjątkowy  dzień, dlatego powinniśmy modlić się za zmarłych biskupów, którzy udzielali nam różnych sakramentów. Dzisiaj chcemy o nich pamiętać, dziękując Bogu za ich posługę i wielki dat osób.

Modlitwę rozpoczął śpiew modlitwy Anioł Pański, po którym ks. abp przypomniał kim byli pochowani w tym miejscu biskupi. Wskazał, że ważne jest, by tego dnia modlić się właśnie w krypcie, gdzie biskupi spoczywają, a do których wtedy szczególnie przychodzi Pan Jezus. Zaznaczył również, że miejsce biskupa jest wśród wiernych, dlatego modlitwa ta obejmuje wszystkich zmarłych spoczywających na cmentarzu.

-Od samego początku tu przychodzimy, by się modlić za biskupów. 1 listopada czcimy Kościół triumfujący, tych, którzy widzą Boga i się nim cieszą, 2 listopada kładziemy nacisk na tych, którzy jeszcze Boga nie widzą, Kościół cierpiący.

Bp Andrzej Przybylski zachęca do modlitwy za zmarłych, zwłaszcza 2 listopada, kiedy w Kościele szczególnie przypominamy sobie o rzeczach ostatecznych.

-Umierając nie kończy się nasze życie. Ono się zmienia. Musimy ciągle pamiętać o tym, że nie znikniemy za tajemnicą grobu i śmierci, ale zmienimy nasze życie. Albo niebo albo piekło, dlatego warto o tym pamiętać. Dziś modlimy się o niebo dla tych, którzy muszą się jeszcze oczyszczać w czyśćcu, żeby mogli oglądać Boga twarzą w twarz.

Szczególna modlitwa za zmarłych w Kościele trwa przez osiem dni oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych, kiedy można zdobyć odpust zupełny za zmarłych pod zwykłymi warunkami, gdy nawiedzimy cmentarz i pomodlimy się za zmarłych.

ks. Krzysztof Gryz

Skip to content