Módlmy się za kapłanów

Źródło fot. ekai.pl

Spotkania Referatu Duszpasterstwa Młodzieżowego i Akademickiego Archidiecezji Częstochowskiej są okazją do rozmów o wspólnie podejmowanych inicjatywach duszpasterskich. Podczas ostatniego spotkania, które miało miejsce we wtorek 23 lutego, omawiano szczegóły tegorocznych wydarzeń ewangelizacyjnych, jakie będą mieć miejsce na terenie archidiecezji częstochowskiej.

– To będzie wigilia przed Uroczystością Chrystusa Króla, gdzie każda wspólnota będzie przeżywała swoisty Dzień Skupienia. Uwieńczeniem tego dnia będzie wspólna Eucharystia Archikatedrze w Częstochowie. Drugim takim wydarzeniem będzie Kana Młodych adresowana do różnych ludzi, którzy nie są jeszcze we wspólnotach, a chcą doświadczyć żywego Kościoła i żywej relacji z Bogiem. Taka Kana Młodych była organizowana zarówno w Hali Polonia, jak i w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Błesznie. W tym roku zaplanowanym miejscem do organizacji tego wydarzenia jest Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie – mówił ks. Mateusz Ociepka, wikariusz w parafii św. Zygmunta w Częstochowie.

Jednym z ważniejszych punktów spotkania, była inicjatywa modlitw młodych za kapłanów w kryzysie oraz powołań kapłańskich i zakonnych.

– Głównie pod wpływem ostatnich wydarzeń i trudnych wiadomości o odejściach kapłanów jedna z uczestniczek tego spotkania zaproponowała, żeby ludzie młodzi podjęli taką modlitwę. Bp Andrzej Przybylski obecny na tym spotkaniu ucieszył się i pobłogosławił inicjatywę. Na okres Wielkiego Postu wspólnoty duszpasterskie w naszej archidiecezji będą zaproszone do uczestniczenia w takiej modlitwie, jednym dziesiątkiem różańca w każdy dzień tygodnia, rozważając tajemnicę modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu. Konkretna modlitwa jest już ułożona i czeka na zatwierdzenie przez naszą władzę kościelną. Do tego czasu będziemy modlić się wspomnianym dziesiątkiem różańca – dodał ks. Mateusz Ociepka.

Inicjatywę modlitwy za kapłanów zaproponowała podczas spotkania Julia Mazur ze Scholi liturgicznej „Domine Jesu”. Jak mówi, propozycja wzięła się z jej osobistych doświadczeń i obserwacji.

– Wszystko wydarzyło się ok. miesiąca temu. Był to czas kiedy sukcesywnie otrzymywałam wiadomości o trudnościach kapłanów, o tym, że popełniają samobójstwa i odchodzą do stanu świeckiego. Apogeum tego wszystkiego nastąpiło w momencie, gdy zostałam poproszona o modlitwę w intencji kapłana ważnego w moim życiu. Ta wiadomość poruszyła mnie do tego, by po prostu uklęknąć do modlitwy. Była to wyjątkowa modlitwa. Przed moimi oczami stanął obraz Pana Jezusa, który modlił się w Ogrójcu. Pomyślałam wtedy, że przecież modlił się właśnie w intencji kapłanów – mówiła Julia Mazur, pomysłodawczyni inicjatywy modlitw za kapłanów.

W spotkaniu wzięli udział m.in. bp Andrzej Przybylski, przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej, Ruchu Światło-Życie oraz Scholi liturgicznej „Domine Jesu”.

BNO