W samo południe soboty 22 stycznia w kaplicy Radia Fiat odprawiona została Msza św. w intencji dziennikarzy. Przedstawiciele środków społecznego przekazu spotkali się, aby wspólnie uczestniczyć w Eucharystii, której przewodniczył abp Wacław Depo. Dziennikarze co roku spotykają się w okolicy wspomnienia św. Franciszka Salezego, ich patrona, aby zawierzyć się opiece Matki Bożej.

Dziennikarstwo jest głoszeniem prawdy i informowaniem o tym co się dzieje na świecie. Metody dziennikarskie stosował właśnie św. Franciszek Salezy. O istocie tego zawodu mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej:

-Św. Franciszek Salezy to człowiek, który dziennikarzem nie był choć został ich patronem. Został nim dlatego, że w swojej działalności duszpasterskiej wykorzystywał metody, które dziś nazwalibyśmy dziennikarstwem. Proste komunikaty, krótkie informacje, które rozklejał nawet na budynkach, żeby głosić ewangelię. Dziennikarstwo jest głoszeniem prawdy, jest informowaniem o tym co się dzieje na świecie. Dziennikarstwo katolickie jest również przekazywaniem informacji, ale również ewangelii. Kiedy powstawały różne formy mediów, Kościół zawsze się zastanawiał jak może to wykorzystać. Dlatego też mamy dzisiaj dziennikarzy katolickich. Niektórzy działają prężnie, inni lokalnie ale wszyscy mają jedno zadanie: głosić przede wszystkim ewangelię, ale też informować. Dziś media katolickie mówią również o zagadnieniach społecznych przez pryzmat ewangelii. Taka jest misja dziennikarzy, za których wszystkich się dzisiaj modlimy, aby głosili prawdę. Prawda to jedno z imion Jezusa.

Na pytanie: Jaka jest rola mediów do wykonania we współczesnym świecie? Odpowiada abp Wacław Depo, metropolita częstochowski:

Myślę, że nie uciekniemy od pytania: kto kieruje mediami? Dlatego, że media to nie tylko dziennikarze, którzy zbierają informację, dokumentować wydarzenia, a następnie komentować. Wiemy, że za tą posługą kryją się określone osoby czy nawet koncerny, które nadają pewne kierunki. Może ta odpowiedzialność nie jest całkowicie zdjęta z dziennikarza jako osobista odpowiedzialność, ale na pewno trzeba te wszystkie uwarunkowania brać pod uwagę i dopiero wtedy mówić o tym jakie powinny być media. Niewątpliwie powinny łączyć ludzi i wypracowywać wspólne drogi rozwiązań, a nie być tymi, którzy już gdzieś w przekazie prawdy się dzielą, a później dochodzi do dramatów, które są obecne w świecie politycznym, czy nawet zagrożeń militarnych.

Dobre relacje między dziennikarzami są niezwykle ważne. To pokazała grupa obecnych na dzisiejszej Eucharystii. Swoją refleksją, z którą mógłby się zmierzyć każdy podzielił się ks. Piotr Zaborski, dyrektor Radia Fiat:

-Na pewno dobrze, że Ci, którzy są ludźmi wierzącymi na co dzień przy okazji wspomnienia patrona dziennikarzy potrafią się spotkać i wobec siebie zadeklarować tę wiarę. Kiedy się policzymy i zobaczymy jak wielu ludzi wierzących pracuje w środkach komunikacji społecznej to może warto postawić sobie wtedy pytanie: co robimy z tym, żeby prawda docierała do ludzi? Co robimy z głosem papieża, który co roku kieruje do nas swoje słowo i ostatnie to słuchajcie. Więc słuchajcie Chrystusa, swojego sumienia, a potem głoście.

Dzień ten jest szczególną okazją, aby uświadomić sobie jak dużą wartość ma słowo. Taki jeden dzień w roku jest potrzebny, aby wszyscy mogli się spotkać i porozmawiać. O dzisiejszym spotkaniu mówi o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra:

-Dobrze, że w kalendarzu liturgicznym pojawia się wspomnienie św. Franciszka i jest to dzień, w którym w sposób szczególny myślimy o wszystkich tych, którzy związani są z mediami, z dziennikarstwem. Dobrze, że udaje nam się spotkać z różnymi redakcjami wpierw na eucharystii, a następnie przy wspólnym stole. Modlitwa, która nam towarzyszy ma nam też pomóc uświadomić to jak ważne jest posługiwanie się słowem, z którym na co dzień pracujemy. Niezależnie w jakich mediach, słowo ma ogromne znaczenie i warto też sobie o tym przypominać.

Mówi się, że dziennikarstwo to zawód z misją i faktycznie tak jest. Misją tą jest niesienie prawdy. O tym mówi Artur Broncel z portalu studioczestochowa.pl:

-Uważam, że współcześnie dziennikarz ma ogromną misję. Tak jak ksiądz arcybiskup powiedział dziennikarz jest nosicielem prawdy. Ja bym powiedział, że nosicielem prawdy lub kłamstwa, bo dzisiaj można zauważać dwa takie nurty wśród dziennikarzy, że przekazują prawdę lub fałsz, dezinformację. Uważam, że Boża opatrzność jest bardzo potrzebna mediom, wszystkim dziennikarzom, żeby w ich sercach rodziła się prawda i poczucie niesienia jej.

Słowa podziękowania oraz nadziei na przyszły rok złożył Bartłomiej Romanek, szef redakcji Dziennika Zachodniego w Częstochowie:

W imieniu dziennikarzy mogę tylko podziękować za zaproszenie rozgłośni i księdza Arcybiskupa. Myślę, że to ważne wydarzenie. Na co dzień relacjonujemy wydarzenia ważne dla częstochowskiego Kościoła. Myślę, że to dobry moment zatrzymać, pomyśleć o pewnej refleksji na temat tego jaki rok za nami i jaki rok przed nami, bo te ostatnie dwa lata były ciężki z powodu pandemii. Miejmy nadzieję, że ten nowy będzie już znacznie lepszy.

Dziennikarze obchodzą swoje święto patronalne we wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, które w kalendarzu liturgicznym wypada 24 stycznia. Św. Franciszek Salezy został ogłoszony patronem dziennikarzy i prasy katolickiej przez papieża Piusa XI w 1923 r. Po odprawionej Eucharystii oraz błogosławieństwie arcybiskupa, wszyscy obecni udali się na wspólny posiłek.

Homilia abp. Wacława Depo: tutaj.

Skip to content