Msza św. z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II na Jasnej Górze

Kaplica Matki Bożej. Msza św. w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II fot. BPJG

Na Jasnej Górze świętowanie 100. urodzin św. Jana Pawła II rozpoczęła Msza św. o godz. 9.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Przewodniczył jej o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

Eucharystię koncelebrowali: o. Marian Waligóra, kończący sprawowanie urzędu przeora Jasnej Góry, i o. Samuel Pacholski, nowo mianowany przeor klasztoru.

Na tym świętym miejscu, gdzie jak mówił św. Jan Paweł II, bije serce Narodu w sercu Matki, dziękujemy dziś w czasie tej Mszy św. za pontyfikat św. Jana Pawła II – powiedział w powitaniu o. Marian Waligóra – Dziękujemy za to, że był pośród nas, że tak wiele razy przybywał tu, na Jasną Górę, jako papież i uczył nas zawierzenia Najświętszej Dziewicy Maryi.

We Mszy św. udział wziął m.in. Adam Kwiatkowski, szef Gabinetu Prezydenta RP, który na początku modlitwy odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy, z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Dziękuję za to, że niezwykły pontyfikat, nauczanie i dziedzictwo Papieża Polaka są pamiętane i rozwijane w całym naszym kraju, a zwłaszcza tutaj, na Jasnej Górze, gdzie u progu swego pontyfikatu Jan Paweł II zawierzył samego siebie Matce Bożej Jasnogórskiej, i gdzie później wielokrotnie pielgrzymował odwiedzając Ojczyznę – napisał prezydent Andrzej Duda – Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł Wielki, był jedną z najważniejszych postaci XX wieku. Jego nauczanie oraz osobiste świadectwo życia wciąż poruszają serca i umysły milionów ludzi na całym świecie, nadal są inspiracją dla wielu inicjatyw religijnych, społecznych, naukowych i kulturalnych. Integracja europejska i zakończenie Zimnej Wojny, rozwój dialogu ekumenicznego oraz namysł nad etycznymi podstawami nowoczesnej gospodarki, polityki i współpracy międzynarodowej, to tylko wybrane dziedziny, w których św. Jan Paweł II położył wybitne i trwałe zasługi.

W setną rocznicę urodzin papieża Polaka przypominamy sobie nie tylko niezwykłą postać, ale nade wszystko przypominamy wielkiego świadka wiary, człowieka, który swoim życiem i posługą zmienił oblicze świata – mówił podczas homilii o. Arnold Chrapkowski – Może w chwili Jego śmierci czuliśmy się sierotami, bo straciliśmy kogoś bliskiego, poczuliśmy lęk przed przyszłością. Dla wielu z nas pontyfikat Karola Wojtyły był przecież ogromną, integralną częścią naszego codziennego życia, naszego powołania. I chociaż już od 15 lat nie jest On z nami, to wiemy, że Jego przykład wiary, Jego słowa dalej rozbrzmiewają w sercach ludzi na całym świecie. Wiemy, że w Nim, św. Janie Pawle II, o czym pisał niedawno Benedykt XVI, uwidoczniły się nam wszystkim moc i dobroć Boga, że w każdym czasie, kiedy Kościół na nowo cierpi z powodu naporu zła, jest On dla nas oznaką nadziei i otuchy. Tu, na Jasnej Górze nieustannie brzmią papieskie słowa zawierzenia: ‘Totus Tuus’. To był program życia Jana Pawła II, Jego sposób na życie.

Każdy z nas nosi w swym sercu jakieś bardzo bliskie mu słowa Jana Pawła II – kontynuował generał Zakonu – Pamiętamy słowa kierowane do nas, Polaków, pamiętamy tak liczne słowa do młodych całego świata, do chorych i pokrzywdzonych. My paulini rozważamy słowa, które wypowiedział do nas tu, na Jasnej Górze papież zwłaszcza w 1979 i 1983 roku. Oby one w nas nieustannie żyły. Nie możemy ich jednak tylko z nostalgia przywoływać, one mają nas inspirować do konkretnego działania. Św. Jan Paweł II przemawia do nas także po swojej śmierci, i dziś woła: Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!.

Msza św. transmitowana była przez TV TRWAM.

Te słowa, które Jan Paweł II do nas kierował, choćby to, o czym przypominał ojciec generał w swojej homilii, to właściwie stała lekcja, którą powinniśmy odrabiać – podkreślił w rozmowie z mediami Adam Kwiatkowski – Myślę, że każdy z tych, którzy pamiętają te czasy, ma swoje wspomnienia. Pamiętam, jak byłem małym dzieckiem, staraliśmy się być na trasach przejazdu, gdzie Ojciec Święty sprawował swoje Msze św., i pokazywać, że jesteśmy tą wielką wspólnotą. Myślę, że w tych czasach powinniśmy szczególnie pamiętać, że to właśnie Jan Paweł II zmienił świat. To właśnie Jan Paweł II spowodował to, że dzisiaj możemy cieszyć się wolnością, że komunizm we wschodniej Europie upadł. To bardzo ważne przesłanie, które powinno nam towarzyszyć, ale powinniśmy też pamiętać, jaka to jest wielka spuścizna, jaki to jest nasz wielki nasz obowiązek, żeby dalej realizować te słowa, i żeby dalej budować wolną i niepodległą Polskę.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content