Msza św. za zmarłych biskupów na cmentarzu Kule

Modlitwa za zmarłych biskupów – to intencja Mszy św., którą odprawiono w Dzień Zaduszny w krypcie kościoła na częstochowskim cmentarzu Kule. W szczególności wspominano bp. Miłosława Jana Kołodziejczyka, bp. Tadeusza Szwagrzyka i bp. Franciszka Musiela.

Eucharystii przewodniczyli abp Stanisław Nowak i bp Andrzej Przybylski. Abp senior w swojej homilii nawiązywał do opis reakcji Pana Jezusa na śmierć Łazarza.

To takie ludzkie u Boga-Człowieka. Pan Jezus płakał, gdy zobaczył, że jego przyjaciel jest upokorzony przez śmierć. Wiedział, że go wskrzesi, a jednak płakał. To wyraz miłości. Jesteśmy tu, bo kochaliśmy naszych biskupów. Biskupi to wielcy przyjaciele każdego chrześcijanina. Na wzór Pana Jezusa wspominamy z rozrzewnieniem tych naszych biskupów – mówił w homilii abp Stanisław Nowak.

Trzej wspominani biskupi sprawowali funkcję biskupów pomocniczych diecezji, a później archidiecezji częstochowskiej. Bp Miłosław Jan Kołodziejczyk był nim w latach 1978–1994, bp Tadeusz Szwagrzyk od 1965 do 1992 roku, a bp Franciszek Musiel w latach 1966–1992.

Tagged with