31 grudnia 2022 roku do Domu Pana odszedł Benedykt XVI. Uroczystości pogrzebowe w Watykanie odbędą się 5 stycznia. Archidiecezję częstochowską podczas uroczystości reprezentować będzie abp Wacław Depo. Tego samego dnia o godzinie 18:00 w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie odprawiona zostanie Msza św. za życie i posługę Papieża Seniora. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski.

Ostatnie dni wypełnione były modlitwą za zmarłego w minioną sobotę Josepha Ratzingera, o czym mówi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski:

W duchu wdzięczności już 31 stycznia, w dniu śmierci, i 1 stycznia nowego roku modliliśmy się za świętej pamięci papieża emeryta Benedykta XVI w Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie oraz w Kaplicy Cudownego Obrazu Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze. Nasze wspólne dziękczynienie Kościoła Częstochowskiego za życie i posługę papieża emeryta Benedykta XVI i modlitwa o łaskę życia wiecznego dla niego będą mieć miejsce w dniu pogrzebu, czyli 5 stycznia.

Abp Wacław Depo skierował również szczególną prośbę do księży archidiecezji częstochowskiej:

Wszystkich kapłanów naszej Archidiecezji proszę, by w duchu miłości i wdzięczności, odprawili za zmarłego papieża emeryta trzy msze święte. Tym, którzy z racji przyjętych już zobowiązań lub porządku liturgii parafialnej musieliby odprawić tego samego dnia drugą mszę, udzielam na mocy kan. 905 § 2 KPK prawa binacji, które ma zastosowanie wyłącznie dla wypełnienia tego obowiązku.

Wyjątkowo w tym dniu obowiązujący kolor szat liturgicznych to czerwony.

Skip to content