Msza w 20. rocznicę śmierci kapelana częstochowskiej “Solidarności”

solidarnosc msza pielgrzymka - kr

W niedzielę 31 stycznia w krzepickiej parafii pod wezwaniem św. Jakuba o godz. 10.30 odbędzie się Msza św. w intencji pierwszego kapelana częstochowskiej “Solidarności” – ks. Zenona Raczyńskiego – w 20. rocznicę śmierci (1933-1996). Po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów na grobie kapłana na miejscowym cmentarzu.

Ks. Zenon Raczyński urodził się w Krzepicach. W 1951 r. wstąpił do częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał sześć lat później w częstochowskiej katedrze z rąk ks. bpa Zdzisława Golińskiego. Od roku 1983 był proboszczem parafii św. Józefa Rzemieślnika na Rakowie. Zmarł 19 stycznia 1996 r. w 63. roku życia, w dniu 39. rocznicy święceń kapłańskich.

Ks. Raczyński zasłynął przede wszystkim jako kapelan NSZZ. Oficjalnie ten tytuł otrzymał po zalegalizowaniu “Solidarności”, był nim zaś faktycznie już od czasu, gdy jako proboszcz parafii pw. św. Józefa Robotnika w połowie lat 80. zaczął odprawiać nabożeństwa w intencji Ojczyzny, które gromadziły działaczy opozycji. W latach 90. w swojej parafii uruchomił stołówkę dla ubogich.

Źródło: ZR NSZZ w Cz.

Skip to content