Kaplica Matki Bożej. Msza św. Wieczerzy Pańskiej/Fot.: o. Michał Bortnik

O tym, że w trudnym czasie pandemii nasze domy rodzinne są Wieczernikami, mówił na Jasnej Górze generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w duchowej jedności ze współbraćmi w kapłaństwie. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa Nowego Przymierza.

Przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreślił w homilii, że teraz jest właśnie czas, kiedy możemy mocno zauważyć, że Kościołem jest także nasz dom, nasza rodzina: – W tej wyjątkowej i trudnej chwili, w jakiej przyszło nam przeżywać Triduum Paschalne, uświadamiamy sobie, że trzy dary z Wieczernika: Eucharystia, kapłaństwo i służba w miłości tak mocno teraz realizują się w życiu każdego z nas, a nasze domy rodzinne są Wieczernikami.

Kaznodzieja, wskazując, że tajemnica Eucharystii nierozerwalnie związana jest z Obecnością Chrystusa, podkreślił, że kochać, to być obecnym. Tłumaczył, że Eucharystia jest szkołą miłości Boga i człowieka i wszyscy jesteśmy posłani, by z miłością służyć innym.

O. Chrapkowski przypomniał, że Wielki Czwartek to czas dziękczynienia za dar nie tylko kapłaństwa służebnego, ale także kapłaństwa powszechnego, które jest udziałem wszystkich ochrzczonych. Zaznaczył, że szczególnie teraz, w tych wyjątkowych warunkach, bardzo potrzeba świadectwa życia, które czyni widzialnym Chrystusa w świecie. – To nasze wspólne zadanie; mimo naszych ludzkich ograniczeń i niepokojów, mamy nieść Chrystusa, siać Go w rolę ludzkich dusz i niespokojnego świata – mówił w homilii generał paulinów.

Ukazując ewangeliczną prawdę o Chrystusie umywającym apostołom nogi, zakonnik podkreślił, że to nie jednorazowe wydarzenie wzbudzające emocje. – To zadanie dla każdego z nas. To nasze codzienne zadanie, nic nadzwyczajnego; obmycie sobie wzajem stóp to przyjęcie siebie, akceptowanie, miłowanie się, służenie sobie – wyjaśniał.

– Mycie nóg innym to odwaga, by się zniżyć, wziąć odpowiedzialność za rany innych, nie zważając na własne – podkreślił dalej kaznodzieja. Apelował, że wszyscy, niezależnie od powołania, jesteśmy wezwani do życia na wzór Chrystusa, do schylania się do ran, tak fizycznych, jak i duchowych, i do niesienia miłości i współczucia. To fundamentalny wymiar życia uczniów Chrystusa. – Nie ma miłości bez służby – zaakcentował generał paulinów.

Podkreślił, ze szczególnym miejscem, w którym mamy sobie teraz służyć, jest rodzina. – Wieczernik to wielka szkoła życia, i wszędzie powinniśmy być ludźmi Eucharystii – zachęcał o. Chrapkowski.

We Mszy Wieczerzy Pańskiej głównemu celebransowi, zgodnie z przepisami, asystowali tylko jasnogórski ceremoniarz i pięciu braci.

Transmisja Mszy św. Wieczerzy Pańskiej z Jasnej Góry dostępna jest na jasnogórskim kanale YouTube. Transmitowana była na antenie TVP3 w paśmie ogólnopolskim. Tam również transmitowane będą: liturgia Wielkiego Piątku oraz Wigilia Paschalna.

Źródło: BPJG

Skip to content