Chrystus Ewangelii to Christus Diakonos – bp Przybylski podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Archikatedrze

W Wielki Czwartek (14 kwietnia) w kościołach całej archidiecezji sprawowana była Msza Wieczerzy Pańskiej. Tą Eucharystią rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne W Wielki Czwartek chrześcijanie wspominają Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Wieczorem wierni spotykają się na uroczystej Mszy św., aby modlić się w czasie pierwszego dnia Triduum, najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym. W częstochowskiej Archikatedrze Świętej Rodziny Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

– Rozpoczynamy po raz kolejny w naszych życiach te trzy święte dni od pamiątki ustanowienia Eucharystii, bo księża są ustanowieni dzięki i dla Eucharystii. Wracamy więc do korzeni naszego kapłaństwa, ale wszyscy, jako ludzie wierzący mamy sobie tego wieczoru uświadomić, jak Msza św. jest ważna i jak jej wszyscy potrzebujemy. To właśnie dziś Jezus ustanowił ten Przenajświętszy Sakrament i powinniśmy Mu za to dziękować – mówił bp Andrzej Przybylski

Wcześniej w trakcie porannej Mszy Krzyżma Świętego kapłani odnawiali przyrzeczenia kapłańskie. Podczas liturgii Wielkiego Czwartku śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości Bogu”, którego wierni nie słyszeli przez cały okres Wielkiego Postu.

– To pamiątka ostatnia wieczerzy, a w trakcie jej trwania wspominamy też obmycie nóg apostołom przez Pana Jezusa. Na zakończenie przeniesiemy Najświętszy Sakrament do ciemnicy, aby tam trwać wspólnie z cierpiącym Chrystusem w modlitwie. Dlatego też szczególnie w tym czasie zachęcamy do nawiedzania Archikatedry – mówił proboszcz Archikatedry Świętej Rodziny ks. Włodzimierz Kowalik.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej związana jest również z obrzędem umywania nóg. W Wielki Czwartek i Piątek będzie też trwać adoracja Najświętszego Sakramentu.

POSŁUCHAJ HOMILII BP. ANDRZEJA PRZYBYLSKIEGO

Skip to content