Muzycy Kościelni zawierzyli się Matce Bożej na Jasnej Górze

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę 2020 fot. Twitter @JasnaGoraNews

Na Jasnej Górze, tradycyjnie przed wspomnieniem św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, trwała modlitwa dyrygentów, organistów, chórzystów i członków zespołów instrumentalnych. 11. Pielgrzymka Muzyków Kościelnych z powodu pandemii przyjęła charakter symboliczny i duchowy. W sobotę 14 listopada w Częstochowie spotkali się jedynie przedstawiciele tego środowiska. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Wezwani na ucztę Baranka”.

Uczestnicy pielgrzymki modlili się podczas Mszy św. o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej.

Zebranych przywitał o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych:

-Przybywamy w dniu dzisiejszym na 11. Ogólnopolską Pielgrzymkę Muzyków Kościelnych, która gromadzi się pod hasłem ‘Wezwani na ucztę Baranka’. Przybywamy, aby w naszej dorocznej pielgrzymce ogarniać serdeczną modlitwą wszystkich muzyków kościelnych – organistów, dyrygentów, chórzystów, schole liturgiczne, zespoły wokalne i instrumentalne, wszystkie uczelnie kształcące organistów i muzyków kościelnych. Wyrażamy im ogromną wdzięczność poprzez tą łączność duchową, poprzez tych reprezentantów, którzy przybyli na to święte miejsce, aby wspierać tych, którzy swoje życie poświęcili służbie Bogu i Kościołowi. Prosimy dla nich o siłę i moc, aby swoje powołanie mogli wypełnić jak najpiękniej, ucząc się tego posługiwania od Najświętszej Maryi Panny, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana.

Podczas homilii, bp Piotr Greger mówił:

– Od samego początku, również w wielkiej prostocie i ubóstwie czasów prześladowań, sztuka, malarstwo, muzyka i śpiew, a nieco później sakralna architektura, odgrywały w Kościele niebagatelną rolę. Wszystkie one są Kościołowi potrzebne i takimi na zawsze pozostaną – podkreślał kaznodzieja – Kościół przez cała lata był i jest mecenasem sztuki; największe arcydzieła muzyki, architektury i malarstwa zrodziły się w łonie Kościoła, z pobudek wypływających z wiary. 

Uczestnicy pielgrzymki modlili się szczególnie za muzyków chorujących, również na Covid-19. Bożemu Miłosierdziu polecano twórców zmarłych w tym roku, m.in. ks. Piotra Dębskiego, ks. Ireneusza Pawlaka oraz kompozytora Juliusza Łuciuka.

Na zakończenie Mszy św. nastąpiło zawierzenie Matce Bożej Jasnogórskiej wszystkich muzyków kościelnych w Polsce.

JS/BPJG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content