Mzyki: 200-lecie przybycia św. Jana Vianneya do Ars

W piątek 9 lutego minęło dokładnie 200 lat od przybycia do francuskiej miejscowości Ars ks. Jana Marii Vianneya, który w 1905 roku został beatyfikowany, a w 1925 – kanonizowany. W naszej archidiecezji, w miejscowości Mzyki znajdującej się w powiecie myszkowskim, w gminie Koziegłowy, jest zlokalizowane Sanktuarium św. Jana Marii Vianneya.

Wydarzenie to wydawało się wtedy prozaiczne, był bardzo mglisty, smutny dzień, drogi nie można było znaleźć do Ars, a po 200 latach widzimy, że Pan Bóg z tego, co najmniejsze potrafi zrobić rzeczy wielkie – mówi ks. Tomasz Nowak, kustosz sanktuarium.

W sanktuarium w Mzykach odbyły się uroczystości z udziałem kustosza z Francji.

Bardzo chcieliśmy, żeby Mszę św. uroczystą z okazji 200-setnej rocznicy przybycia św. Jana do Ars odprawił kustosz sanktuarium w Ars we Francji ks. Patrice Chocholski. Bardzo piękne nabożeństwo z licznym udziałem wiernych, ksiądz dobrze mówi po polsku, jego dziadek jest Polakiem z pochodzenia. Pierwszy raz w historii Ars jest tam proboszcz, który ma polskie nazwisko, potrafi mówić po polsku – skorzystaliśmy z tej obecności. Odbyło się też poświęcenie witraży, koncert kolęd, cieszyliśmy się tym że ktoś, kto jest stróżem relikwii św. Jana w Ars mógł z nami być – mówi ks. Tomasz Nowak.

Św. Jan Maria Vianney urodził się w rodzinie ubogich wieśniaków w Dardilly koło Lyonu 8 maja 1786 r. W parafii w Ars spędził 41 lat – od roku 1818 aż do śmierci w 4 sierpnia 1859 roku.

PK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content