Na Jasnej Górze rozpoczęto budowę tradycyjnych szopek

Jasna Góra tradycyjnie podczas adwentu przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. Obecnie trwa budowa szopek bożonarodzeniowych, których obecność na Jasnej Górze jest już stałym elementem świątecznego krajobrazu Częstochowy.

Na terenie klasztoru jasnogórskiego tradycyjnie powstaną dwie szopki, o czym szerzej mówi o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator:

W każdym roku przygotowujemy na Jasnej Górze dwie szopki: tradycyjna, która zawsze jest stawiana przed wieczernikiem. Tą szopkę stawiają rok rocznie Górale z naszej parafii i będą w niej figury tradycyjne.

Szopka ta została wykonana przez wiernych z paulińskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Czerwiennem nad Dunajcem i jest zrobiona ze stałych elementów, które można swobodnie rozkładać i składać.

Jak pamiętamy, na Jasnej Górze zawsze jest też żywa szopka, usytuowana w tzw. fosach, czyli u podnóża wałów jasnogórskich. O. Kraszewski przygotował w tym roku szereg innowacji dla tej szopki:

Druga szopka jest przygotowana dla dzieci. W tym roku będzie inna aranżacja szopki, są nowe elementy przywiezione z Neapolu. Większość figur w tej szopce są ruchome. Mam nadzieję, że ta szopka będzie piękniejsza niż w poprzednich latach.

Betlejemka, bo taką nazwę nosi szopka u podnóża wałów, składa się z ponad 400 figurek przywiezionych z Włoch przez o. Kraszewskiego, z których około 300 jest ruchomych. Figurki składają się na tętniące życiem miasteczko, którego mieszkańcy wykonują codzienne czynności. Szopka bez wątpienia zachwyci dzieci, ale dorośli również znajdą w niej mnóstwo powodów do uśmiechu.

RG/BPJG

Skip to content