Na terenie jasnogórskiego sanktuarium trwają prace remontowe. Zakres tych działań obejmuje m.in. część Kaplicy Cudownego Obrazu – tzw. przybudówkę, Salę Papieską, jasnogórskie Wały. Od końca ubiegłego roku remontowana jest również wieża jasnogórska. Większość środków pochodzi z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”.
– Wszystkie prace konserwatorsko-budowlane na Jasnej Górze wykonywane są w ramach umowy, jaka została podpisana z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w związku z dotacją unijną. Ta dotacja obejmuje pięć zadań, które będziemy sukcesywnie wykonywać. Pierwsza rzecz, którą realizujemy, to zmiana nawierzchni i izolacji nad Salą Papieską. Drugie zadanie do realizacji to prace remontowe w Kaplicy Matki Bożej, w części pomieszczenia zwanej atrium. Wszystkie ściany są oczyszczane z nawarstwień malarskich, które przez lata były nakładane, aż do surowego tynku, by ten tynk wzmocnić, uzupełnić i dać całkowicie nową nawierzchnię – wylicza o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry.
Na wiosnę tego roku zostaną podjęte prace remontowe dachu na Pokojach Królewskich. Nowe nawierzchnie znajdą się także w innych częściach Wałów jasnogórskich, m.in. nad Bastionem św. Rocha i zakrystią. – W planach jest stworzenie projektu spaceru wirtualnego po Jasnej Górze. Chcemy żeby nasze sanktuarium było bardziej dostępne dla pielgrzymów także przez stronę wirtualną – dodaje o. Matecki.
Prace w ramach projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” mają zostać zrealizowane w ciągu roku 2017. Koszt projektu przekracza 20 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych to 17,6 mln zł.
AS
fot. ZD