W piątek 1 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie uroczyście zainaugurowano rok akademicki 2021/2022. Oprócz władz Wyższego Seminarium i zaproszonych gości, w inauguracji uczestniczyli m.in. metropolita częstochowski abp Wacław Depo oraz ordynariusz sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak.

Wyższe Seminarium Duchowne archidiecezji częstochowskiej uległo przekształceniu w uczelnię międzydiecezjalną. Rektor WSD, ks. dr hab. Ryszard Selejdak wprowadzając w szczegóły dzisiejszych uroczystości inauguracyjnych, zwraca również uwagę na jej – od niedawna – międzydiecezjalny charakter:

Dzisiaj na inaugurację będzie Msza św. celebrowana przez ks. abp. Wacława Depo i przez ks. bp. Grzegorza Kaszaka, dlatego, że tutaj gościmy dwa seminaria – archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej. Przygotowujemy projekt powstania seminarium międzydiecezjalnego. Zatwierdzenie tego projektu już nastąpiło, dokonała tego Kongregacja ds. Duchowieństwa. A dzisiaj drugim punktem po Mszy św. będzie uroczysta inauguracja na Auli Jana Pawła II, gdzie wręczymy indeksy nowym studentom.

Inauguracja roku akademickiego 2021/22 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie | Fot. Radio Fiat

Przekształcenia spowodowane były spadającą liczbą powołań kapłańskich w ostatnim czasie. Abp Wacław Depo w trosce o powierzony mu częstochowski Kościół prosi o modlitwę w intencji kapłanów i nowych powołań kapłańskich:

Znajduję dwa słowa na tę rzeczywistość nowego roku akademickiego: dar i zmaganie. Mam na myśli małą liczbę powołań, dlatego z pewnością trzeba upraszać dar nowych powołań kapłańskich. Nie tylko dla tej nowej struktury Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ale w ogóle dla naszej rzeczywistości parafialnej. Bo to jest dla mnie dzisiaj problem podstawowy, kiedy księża odchodzą poprzez tajemnicę cierpienia czy śmierci, a nie ma ich kto zastąpić. Dlatego bardzo gorąco wołam i błagam o dar ufnej modlitwy i dary Ducha Świętego dla nowych powołań kapłańskich i wierność dla tych, którzy są kapłanami.

Inauguracja roku akademickiego 2021/22 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie | Fot. Radio Fiat

Również ordynariusz diecezji sosnowieckiej, bp Grzegorz Kaszak apeluje o modlitwę za kapłanów i nowe powołania, podkreślając, że księża są skarbem, o który musimy dbać:

Ponawiam ten gorący apel aby modlić się o powołania. […] Księża to jest skarb na ziemi i musimy o ten skarb dbać. O to, żeby były powołania, żeby dobrze kleryków przygotować pełnienia kapłańskiej misji. Żeby byli na wzór Serca Jezusowego.

Inauguracja roku akademickiego 2021/22 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie | Fot. Radio Fiat

Jednym z pierwszorocznych seminarzystów, którzy podczas inauguracji otrzymali indeksy jest Dominik Pilecki z parafii św. Kingi w Częstochowie:

Trochę się stresuję, bo czuję, że rozpoczyna się coś poważnego. Jestem mimo wszystko dobrze do tego nastawiony. No i czekam na duże zmiany w moim życiu. Wiem, że to będzie następowało, stąd ten duży stres. Dużo czasu spędziłem na przygotowaniach, cały czas prosząc Boga w sercu, żeby wspomógł mnie i trwał przy mnie w trudnych chwilach.

Alumni pierwszego roku – Inauguracja roku akademickiego 2021/22 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie | Fot. Radio Fiat

W homilii podczas Mszy św. poprzedzającej inaugurację, abp Wacław Depo pouczył kleryków, przypominając 15 rozdział Ewangelii św. Jana, o trudach, jakie ich niewątpliwie będą czekać podczas kapłańskiego życia:

Pomimo różnych wyzwań, a nawet fałszywych oskarżeń biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych a nawet napaści fizycznej, jak miało to miejsce w naszym Dmeninie albo w Szczecinie, oparciem dla spełnionej nadziei i motywów życia nie mogą być media społecznościowe czy uznanie religii w pozycji instytucji charytatywnej, lecz osoba Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. To On nam w wierze przewodzi i On wydoskonala, abyśmy nie ustawali w drodze, będąc złamani na duchu. […] Znamy bowiem ten fragment z Ewangelii św Jana, w rozdziale 15., kiedy Jezus mówi: „Gdybyście byli ze świata, świat by was miłował, jako swoją własność. A ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem ze świata, dlatego świat was nienawidzi”.

Inauguracja roku akademickiego 2021/22 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie | Fot. Radio Fiat

Podczas uroczystej inauguracji, alumni pierwszego roku oficjalnie odebrali z rąk abp. Wacława Depo i bp. Grzegorza Kaszaka indeksy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Ponadto abp Wacław Depo udekorował dwie wykładowczynie WSD, dr Barbarę Zięblińską i dr n. med. Wandę Terlecką, medalami Świętej Rodziny, dla osób szczególnie zasłużonych dla archidiecezji częstochowskiej.

Dr Barbara Zięblińska i abp Wacław Depo – Inauguracja roku akademickiego 2021/22 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie | Fot. Radio Fiat

Homilia abp. Wacława Depo:

Inauguracja roku akademickiego 2021/22 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie | Fot. Radio Fiat

Przemówienie ks. dr. hab. Ryszarda Selejdaka inaugurujące rok akademicki 2021/22:

Ks. dr hab. Ryszard Selejdak, rektor WSD – Inauguracja roku akademickiego 2021/22 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie | Fot. Radio Fiat
Alumni pierwszego roku, Dominik Pilecki drugi od prawej – Inauguracja roku akademickiego 2021/22 w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie | Fot. Radio Fiat
Skip to content