„Naród nigdy o nich nie zapomni” – Msza św. w intencji ofiar II wojny światowej

Fot. Radio Fiat

W niedzielę 13 czerwca w Olsztynie, w Miejscu Straceń na Cmentarzu Ofiar II Wojny Światowej, sprawowana była Msza św. za ofiary niemieckich okupantów, zamordowane w latach 1939-1945.

Cmentarz znajduje się przy ul. Mstowskiej, między miejscowościami Olsztyn i Kusięta. To właśnie tam, w latach 1939-1945, niemieccy okupanci dokonywali mordu na Polakach. O tym, jak ważna jest pamięć ofiar wojny, mówi ks. Ryszard Grzesik:

To miejsce jest dla Olsztyna i mieszkańców Częstochowy i okolic bardzo ważne, święte po prostu. Tu prawie 2 tys., a konkretnie 1968 osób, zostało w sposób bestialski zamordowanych przez Niemców.

Na cmentarzu ofiary mordu spoczywają łącznie w osiemnastu mogiłach. Zabici pochodzili głównie z Częstochowy i Radomska. Mordu dokonano jednak nie tylko na Polakach. Na cmentarzu znajdują się również prochy radzieckich jeńców. W intencji wszystkich ofiar co roku odprawiana jest tu Msza św.:

Pierwsza Msza św. została tu odprawiona w 1988 roku przez bp. Franciszka Musiela. Później co roku odprawialiśmy ją przy licznym udziale kombatantów ziemi radomszczańskiej i częstochowskiej. Oni przeszli już na wieczną wartę, ale pamięć została wśród ludzi i to jest piękne – mówi ks. Ryszard Grzesik.

Coroczne uroczystości pokazują, że pamięć o ofiarach II Wojny Światowej wciąż żyje. W Mszy św. uczestniczyło również wiele młodych osób, co pokazuje, że pamięć o minionych pokoleniach trwa:

Na monumentalnym pomniku, który tu się znajduje, są słowa „Naród Nigdy o Nich Nie Zapomni”. Dlatego cieszy to, że ludzie tu przychodzą przynajmniej dwa razy w roku: w drugą niedzielę czerwca i w Dzień Zaduszny. Zwłaszcza cieszy obecność młodych osób. Chcielibyśmy, żeby wciąż tu przychodzili i pamiętali o historii – stwierdza ks. Ryszard Grzesik.

Od 2008 roku na cmentarzu znajduje się Droga Krzyżowa. Jej stacje umieszczone są na drzewach rosnących wokół grobów. Jest to kolejny, piękny sposób na uczczenie ofiar II Wojny Światowej.

WB

 

Skip to content