O dacie i miejscu jej narodzin nie przeczytamy w Ewangelii. Wiemy za to, że swoje życie zawierzyła Bogu – z oddaniem i gorliwą wiarą. 8 września Kościół w Polsce wspomina Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, matki Jezusa Chrystusa.

– To wielkie święto Maryjne, celebrowane przede wszystkim w częstochowskim Sanktuarium na Jasnej Górze – mówi abp senior Stanisław Nowak:

– Kiedyś było to pierwsze święto w tym miejscu. To tutaj odbyła się Koronacja Matki Bożej, właśnie z okazji Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Później miał miejsce akt prymasa Hlonda, kiedy po strasznej wojnie poświęcaliśmy się opiece Matki Bożej. Częstochowianie wspominają, że wówczas tłumy były ogromne i sięgały Placu Biegańskiego.

W Polsce uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest także świętem Matki Bożej Siewnej. Każdego roku tysiące pielgrzymów-rolników zawierza Maryi swoją pracę, wypraszając błogosławieństwo na kolejne lata zbiorów. Jak tłumaczy ks. Teofil Siudy, prepozyt Kapituły Archikatedralnej Częstochowskiej – 8 września to szczególny dzień, kiedy podczas sprawowanych Eucharystii święci się w kościołach ziarno:

– Matka Boża Siewna, bo zakończyły się już żniwa i teraz rozpoczyna się nowy rok pracy rolników i ich trudu, by ziemia wydała nowe plony. Temu trudowi pragnie błogosławić Matka Boża – Najwspanialszy Owoc Ziemi, jak Ją nazywamy w liturgii. Z tej racji już tradycyjnie od wieków jest poświęcenie zboża na nowy zasiew.

Uroczysta Suma odpustowa, będąca centralnym punktem częstochowskiej celebracji Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odprawiona zostanie 8 września o godz. 11.00 na Jasnej Górze. Mszy św. przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski.

ABK

Skip to content