Dziś (02.07) zakończyła się dwudniowa pielgrzymka nauczycieli i wychowawców na Jasną Górę. Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na zakończenie pielgrzymki przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Biskup docenił wysiłek nauczycieli, którzy musieli zmierzyć się w tym roku szkolnym z wyzwaniem nauczania zdalnego.

– Rzeczywiście ten semestr ostatni był bardzo trudny, ale przyniósł też nowe wyzwania. Rozmawiałem z nauczycielami i kuratorami. Nauczyciele zdobyli nowe kompetencje, potrafią posługiwać się super różnymi nowoczesnymi technologiami komputerowymi. To nauczanie zdalne przez komputer, Internet zdało egzamin i jest jakimś dobrem. Oczywiście, że szkoła to jest kontakt osobisty, ale miejmy nadzieję, że tak od września będzie. Stanęliśmy na wysokości zadania, to jest przede wszystkim zasługa nauczycieli i ich jakaś kreatywność i chęć do tego, by służyć – powiedział bp Piotr. – Bardzo piękne były też głosy kilku nauczycieli, którzy mówili, że przeżyli różne rzeczy w szkole, ale szkoła bez uczniów to jest dramat. Proszę zobaczyć że nauczyciele tęsknią za uczniami, to jest piękna rzecz, że szkoła jest dla uczniów i bez nich jest pusto – stwierdził Pasterz.

Tegoroczna pielgrzymka nauczycieli i wychowawców odbyła się pod hasłem „Świadkowie prawdy”. Nawiązuje ono do postaci św. Jana Pawła II z racji 100-nej rocznicę jego urodzin i kard. Stefana Wyszyńskiego, na które beatyfikację wciąż oczekujemy. Ks. Wojciech Wojtyła, Sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli, stwierdził, że tegoroczna pielgrzymka, po trudnym dla nauczycieli roku szkolnym, była dla nich szczególnie ważna.

– Jak każdego roku w pierwszych dniach lipca nauczyciele z całej Polski pielgrzymują na Jasną Górę, by podziękować Panu Bogu przez stawiennictwo Matki Bożej za cały rok swojej pracy w szkole, pracy formacyjnej. I pomimo tego trudnego doświadczenia, jakie stało się naszym udziałem w tym roku, nie chcieliśmy rezygnować z obecności przy obrazie Matki Bożej by wspólnie w imieniu środowiska podziękować za ten rok, niełatwy, owszem, ale myślę, że wspólnymi siłami jakoś zakończony szczęśliwie. Maryję nazywamy nauczycielką nauczycieli i nauczyciele przybywają przed tron Matki Bożej jako tej, która jest najlepszą naszą Nauczycielką – powiedział kapłan.

We Mszy św. kończącej pielgrzymkę, uczestniczył Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski, który przyjechał na Jasną Górę, aby wraz z nauczycielami podziękować Bogu za miniony rok szkolny oraz modlić się o szczęśliwe dla uczniów i nauczycieli wakacje. Podziękował również pedagogom za trud ich pracy.

– Chciałbym podziękować nauczycielom za tą ogromną pracę, którą włożyli w przygotowanie się do kształcenia na odległość, za to, że mimo trudnych warunków, tylko możliwości technicznych, utrzymali kontakt z uczniami, że przekazali im wiedzę i umiejętności, że nie zostawili ich samych, że stanęli na wysokości zadania. I chociaż musieli przejść ten tryb szkolenia w trybie błyskawicznym, uczyli się tak naprawdę niejako na żywym organizmie, to jednak sobie poradzili i można powiedzieć, że dzięki temu uczniowie tych trzech miesięcy nie stracili, tylko mogli dzięki pomocy nauczycielom dowiedzieć się dużo nowych rzeczy, sporo się nauczyć – stwierdził Dariusz Piontkowski. – Myślę, że wszyscy, i nauczyciele, i uczniowie i rodzice chcieliby, aby była możliwość powrotu do tradycyjnych stacjonarnych zajęć w szkołach. Będziemy chcieli do tego doprowadzić, jeżeli epidemia nie będzie wzrastać, będzie na podobnym poziomie lub mniejszym niż w tej chwili, to wrócimy do stacjonarnych zajęć od września przyszłego roku szkolnego – dodał minister.

Z racji na zagrożenie na epidemiczne program pielgrzymki był ograniczony do minimum. Była to 83. pielgrzymka pracowników oświaty na Jasną Górę.

KG

Skip to content