Na Jasnej Górze po raz 28. odbyło się czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Rozpoczęło się w piątek, 17 maja spotkaniem modlitewno-formacyjnym liderów i animatorów z całej Polski. W sobotę, 18 maja odprawiona została Msza św. na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego – delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.
W homilii duchowny porównał do pszczół wiernych należących do wspólnoty:
– Z nami trochę jest tak jak z pojedynczymi pszczołami, które latają z kwiatka na kwiatek, napełniają się nektarem. Każda z tych pszczół jakby dostaje swoją osobistą słodycz, ale to jest jedynie nektar. Ale żeby był miód, żeby rzeczywiście mógł dawać radość i słodycz, to każda z tych pojedynczych pszczółek musi przylecieć do ula, przynieść do tej wspólnoty ten nektar, to wszystko, co zebrała, czego doświadczyła. To jest tajemnica duchowości chrześcijańskiej.
Na koniec kazania bp Przybylski zaznaczył raz jeszcze, że nie powinniśmy się skupiać na sobie jako jednostkach, a na ogóle, bo dopiero to przyniesie owoce:
– To jest nasze zadanie, bardzo ważne dzisiaj zadanie, jak z tymi pszczołami. Nie mamy tylko sami ciągle zbierać nektar, cieszyć się kwiatuszkami, cieszyć się, że ja doświadczam słodkości, bo miodu z tego nie będzie. Trzeba to rozdać, podzielić je. To jest tajemnica pięćdziesiątnicy. Jesteśmy w Kanie Galilejskiej, zdziwieni, że można to wino do końca zachować aż do tej pory.
Tegoroczne spotkanie, odbywające się pod hasłem ,,Niech ożyje serce szukających Boga”, zgromadziło około tysiąca wiernych, należących do wspólnoty. Ks. Artur Potrapeluk – przewodniczący KZK Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce podkreślił, że co roku czuwaniom towarzyszy ogromna radość, płynąca z mocy Ducha Świętego:
– Spotykamy się w radości, kiedy Kościół wzywa Ducha Świętego, kiedy trwamy w nowennie wołając o Jego moc, o Jego błogosławieństwo. To On nas prowadzi w tych konferencjach, a taką osobą, która pomaga nam w tej drodze jest Damian Stayne ze wspólnoty Cor et Lumen Christi z Londynu. Było tysiąc osób, najpierw spotkaliśmy się w auli Kordeckiego. Słuchaliśmy konferencji o życiu duchowym, o tym jak wzrastać, dojrzewać, jak prowadzić nasze wspólnoty, a także modliliśmy się w taki proroczy sposób. Widząc, jak też Duch Święty dotyka nas, spodziewamy się tego, że będziemy otwarci. Spodziewamy się, że Duch Święty będzie przychodził, prowadził nas tam, gdzie On sam chce.
Elżbieta Grzelak koordynator diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zdradziła, jak znalazła się w Ruchu Odnowy w Duchu Świętym:
– Od 1985 roku praktycznie co roku tu jestem. Wtedy byłam bardzo młoda. Przyjechałam z taką naszą grupą młodzieżową, było bardzo radośnie, tutaj na placu tańczyliśmy, uwielbiali Boga. Było co prawda nas mniej wtedy. Następnego dnia przyjechaliśmy tutaj do Częstochowy na czuwanie ogólnopolskie.
Agnieszka Lesiów jest koordynatorem diecezji świdnickiej. Wyjaśniła, dlaczego warto wstąpić do ruchu:
– Na takim czuwaniu to już jestem chyba 16 albo 14 raz. Przede wszystkim Odnowa daje to, że człowiek zaczyna dostrzegać, że świat, który mnie otacza, to nie jest tylko to, co da się dotknąć. To jest też sfera duchowa. Nawet jeżeli nie mam siły, jeżeli przeżywam jakąś trudność, wpadnę w jakąś ciemność, to ja się nie muszę załamać. Mogę z tego wyciągnąć niesamowitą naukę. Dzięki formacji właśnie w Odnowie to zrozumiałam, mogę wyciągnąć niesamowitą naukę, która właśnie z tego upadku, dzięki pomocy Ducha Świętego i Jezusa Chrystusa, mogę zdobyć jeszcze większą wiedzę, jeszcze więcej mocy Bożej, jeszcze więcej chwały Jezusa, który pomoże mi w kolejnych trudnych wyborach, krokach stawianych na drodze wiary. Kongresy odbywają się co 5 lat, a co roku odbywa się czuwanie.
Dla Moniki z Pomorza czuwanie na Jasnej Górze to nowe doświadczenie:
– Tu na tym spotkaniu jestem pierwszy raz. Liczę na to, że Duch Święty przemieni moje życie. Otworzą mi się światłe oczy serca, tak jak powiedział Damian. Bóg rozdaje charyzmaty we wspólnocie, o wspólnotach. To jest potężna wspólnota i jedna chyba z najstarszych.
Odnowa w Duchu Świętym przyciąga wielu ludzi świeckich w różnym wieku i z różnych środowisk, którzy dzięki niej odnajdują swoje miejsce w Kościele i na świecie. Tworzą oni grupy modlitewne, liczące od kilku do kilkuset członków. Łączy ich chrzest w Duchu Świętym, znany również jako „wylanie Ducha Świętego” lub „modlitwa odnowienia darów Ducha Świętego”. W Polsce z Odnową w Duchu Świętym identyfikuje się około 100 tys. osób.