II Niedziela Wielkiego Postu to Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, obchodzony w Polsce od 2006 r. Także na Jasnej Górze głosiciele Dobrej Nowiny, wśród których są też Paulini, otaczani są modlitwą wiernych. Niedziela „Ad Gentes” jest wyrazem troski o dzieło misyjne Kościoła oraz „sposobnością, by wesprzeć modlitewnie i finansowo 1741 polskich misjonarzy posługujących w 99 krajach świata. Ich codzienne dzieła ewangelizacyjne, charytatywne, edukacyjne i medyczne mogą rozwijać się dzięki naszej modlitwie i jałmużnie” – przypomniał w specjalnym komunikacie bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
W krajach misyjnych posługują też biali mnisi. Paulini obecni są np. w Republice Południowej Afryki i Kamerunie. Jasnogórscy pielgrzymi wyrażają solidarność, zwłaszcza w modlitwie, z wszystkimi pracującymi na misjach.
Ewa z Częstochowy podkreśliła, że misjonarze odgrywają bardzo ważną rolę w Kościele. – Ich posługa niejednokrotnie jest związana z wielkim ryzykiem i narażaniem własnego zdrowia, a nawet życia dla sprawy ewangelizacji i na chwałę Bożą. Nie możemy o nich nie pamiętać i należy wspierać ich na różne sposoby – dodała.
Józef z Radomska natomiast zwrócił uwagę na więź, która jednoczy misjonarzy i misjonarki z tymi, którzy pomagają im przez modlitwę i ofiarę. – Wszyscy tworzymy jeden Kościół, więc powinniśmy się wzajemnie wspierać i razem działać dla dobra sprawy – podkreślił pielgrzym.
Paulini na misjach posługują już od 1991 r., kiedy to pierwsi ojcowie wyjechali do RPA. Później, w 1997 r. zostali zaproszeni do prowadzenia duszpasterstwa w Kamerunie. Dziś w Afryce mają 3 domy, w których pracuje 11 ojców i braci, a w seminarium na Skałce do kapłaństwa przygotowuje się 5 braci Kameruńczyków i 1 brat z RPA.
Wśród Afrykanów posługuje bp Stanisław Dziuba. Ten pauliński zakonnik misyjną pracę, głównie wśród plemienia Zulusów, podjął 32 lata temu. Od 2009 r. jest biskupem, ordynariuszem diecezji Umzimkulu.
Na wszystkich niemal kontynentach, w 99 krajach świata posługuje obecnie ponad 1,7 tys. polskich misjonarzy. Najwięcej jest ich w Ameryce Łacińskiej, Afryce, Azji i Oceanii. W przeważającej większości są to ojcowie, bracia i siostry zakonne.
Jedną z form pomocy jest też „Misjonarz na Post”, ogólnopolska akcja duchowego wsparcia misjonarzy i misjonarek w Wielkim Poście np. przez modlitwę, post lub ofiarowanie cierpienia, przeprowadzana w tym roku już po raz 10. To projekt portalu misyjne.pl i innych mediów katolickich, także Radia Jasna Góra.
źródło: s. Joanna Cybułka @JasnaGóraNews