Tydzień przed świętem Zmartwychwstania Pańskiego przeżywana jest w Kościele Niedziela Palmowa. To pamiątka uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem.

Liturgia Niedzieli Palmowej zawiera w sobie dwa istotne momenty: radosny, czyli procesję z palmami oraz czytanie Męki Pańskiej, zwykle z podziałem na role, według jednego z trzech Ewangelistów. W taki właśnie sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa oraz Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalne. Mówi bp Andrzej Przybylski:

– Tak, jak mieszkańcy Jerozolimy, chcemy witać u progu Wielkiego Tygodnia Chrystusa, który przyjeżdża nas zbawić. Witamy Go z radością jak króla. Wiemy jednak, że ta Jego królewskość będzie miała drugą część. Liturgia Słowa Niedzieli Palmowej będzie nas więc przeprowadzać przez proroctwa Izajaszowe o cierpiącym słudze Jahwe, hymn św. Pawła do Filipian oraz czytanie Męki Pańskiej.

Przez słuchanie opisu Męki Pańskiej wierni przygotowują się do godnego wspomnienia śmierci Chrystusa i radości z bliskiego już Zmartwychwstania. Mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– Przeżywamy ostatnie dni Wielkiego Postu, ponieważ Triduum Paschalne już do niego nie należy. To szczyt Liturgii Kościoła, kiedy wspominamy ustanowienie Eucharystii, sakramentu kapłaństwa. W Wielki Piątek wspominać będziemy Mękę Chrystusa. W Wielką Sobotę oczekiwać będziemy na Jego Zmartwychwstanie, a w niedzielę radować się z tego Zmartwychwstania.

W Niedzielę Palmową obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych.

ABK

Skip to content