Wzrost świadomości religijnej przez gorliwe nauczanie Pisma Świętego to główny cel Niedzieli Słowa Bożego, którą w tym roku obchodzimy w Kościele 23 stycznia. III niedziela zwykła stała się szczególną zgodnie z postanowieniem papieża Franciszka, który ustanowił święto w dokumencie „Aperiut illis”.
– Niedziela Słowa Bożego jest jedną z tych w roku, które poświęcone są szczególnym tajemnicom naszej wiary – mówi bp Andrzej Przybylski:
– Ta niedziela nawiązuje przede wszystkim do liturgii Słowa, która w tym czasie skoncentrowana jest na obecności Słowa – najpierw w Narodzie Wybranym. Będziemy czytać piękną historię o tym, jak Lud Wybrany czyta Słowo. Ludzie zaczynają płakać. Następnie wszyscy wypowiadają słowo „amen”. To jest doświadczenie Izraela, że kiedy odchodzi od Słowa to się strasznie gubi. Łatwo popada w niewolę i konflikty. Ta historia oraz Ewangelia pokażą nam Jezusa na początku Jego działalności.
III niedziela okresu zwykłego akcentuje rolę Kościoła jako wspólnoty w sposób szczególny. To czas, kiedy wierni zaproszeni są na spotkanie w postaci wspólnego czytania oraz rozważania określonego fragmentu Pisma Świętego. Jak zaznacza bp Andrzej Przybylski, Niedziela Słowa Bożego przypomina jednocześnie istotę przeżywania Eucharystii i zwraca uwagę wiernym, aby nie lekceważyli liturgii Słowa:
– Niedziela Słowa Bożego ma nas uwrażliwić na pierwszą część liturgii, czyli liturgię Słowa. Aby nie uleciało nam żadne Słowo. Abyśmy byli skupieni na czytaniach, Ewangelii. Następnie Niedziela ta zachęca nas do tego, aby Słowo żyło w nas dalej. Ono jest lampą na ścieżkach naszego życia.
W indywidualnym oraz wspólnotowym rozważaniu Pisma Świętego może być pomocna aplikacja „Dzieło Biblijne”, która zawiera naukowy komentarz do wszystkich czytań, łącznie z Psalmem.
Tegoroczna Niedziela Słowa Bożego to również czas przekazania przez papieża Franciszka posług, w tym m.in. nowo ustanowionej – posługi katechety.
ABK