W niedzielę 23 stycznia w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu odbyła się wizytacja abp. Wacława Depo. Odwiedziny metropolity czętochowskiego zbiegły się z Niedzielą Słowa Bożego, która przypada na III niedzielę zwykłą w roku liturgicznym. O godzinie 12:00 odprawiona została Msza św., której przewodniczył i wygłosił homilię abp Wacław Depo.

Niedzielę Słowa Bożego papież Franciszek ustanowił w Liście Apostolskim „Aperuit illis” z 30 września 2019 roku. O istocie tego dnia mówi abp Wacław Depo:

-Trzecia niedziela zwykła, którą Ojciec Święty ustanowił teraz Niedzielą Słowa Bożego mobilizuje nas, bo słowo Boże zawsze było źródłem dla naszej praktyki życiowej. To jest szczególne wejście w głębie tego słowa. Tutaj głębia tego słowa zawsze jest za przyczyną Ducha Świętego. Dlatego przywoływanie Ducha św. na progu naszej lektury nie jest bezpodstawne, bo to on naprowadza nas na Boga. W czasie tej wizytacji starałem się mocno podkreślać idące światła od słowa bożego, które Chrystus wypełnił sobą, bo to on jest światłem, które nas oświeca. Dzięki temu zyskujemy łaskę i prawdę.

Parafia, którą odwiedził Arcybiskup jest stosunkowo młodą parafią, bo powstała w 1989 roku. Nie przeszkadzało to w tym, aby w tak krótkim czasie wyprosić powołania do życia kościelnego i wiele innych czynów na chwałę Boga. Wizytację metropolity częstochowskiego podsumował ks. Henryk Kowalski, proboszcz zawierciańskiej parafii:

W parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu mieliśmy radość przeżycia wizytacji przez Arcybiskupa. Ta wizyta i błogosławieństwo jest dla nas wielkim umocnieniem. By nie utracić najważniejszych wartości w tych trudnych czasach. Było to nam bardzo potrzebne. Chciałbym podkreślić wielkie zaangażowanie wszystkich parafian w życie naszego kościoła. Dwie panie zostały uhonorowane specjalnym medalem. Jak najbardziej zasłużenie.

Po odprawionej Eucharystii abp Wacław Depo indywidualnie pobłogosławił kolejno ministrantów, dzieci obecne na Mszy oraz bractwa działające na terenie parafii.

Cała homilia abp Wacława Depo do odsłuchu tutaj.

Skip to content