26 sierpnia Kościół obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Tego dnia, ze wszystkich stron na Jasną Górę docierają pielgrzymki parafialne z obszaru całej archidiecezji częstochowskiej. Uroczystość będzie poprzedzona Nowenną, odprawianą od 17 do 25 sierpnia na Jasnej Górze.

Korzenie Nowenny sięgają 1957 roku, kiedy to na apel kard. Stefana Wyszyńskiego rozpoczęto trwającą 9 lat Wielką Nowennę, przygotowującą Polskę do jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Tego samego roku, 26 sierpnia rozpoczęła się peregrynacja po Polsce kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Abp Wacław Depo wyjaśnia, jaki związek ma Nowenna przed uroczystością NMP Częstochowskiej z oboma tymi wydarzeniami z roku 1957.:

Podczas Aktu Milenijnego w 1956 roku ludzie krzyknęli: „Matko do nas”, wtedy kard. Wyszyński zrozumiał, że od 1957 roku Maryja wyszła ze swoich ram. Wyszła bez swoich ozdobnych sukienek, które Ją charakteryzowały. I weszła na szlaki pielgrzymowania po Polsce, do każdej parafii i do każdej wspólnoty, która Ją przyjmowała pełnym sercem. I ta nowenna, która trwa dzisiaj w naszym wydaniu archidiecezjalnym, jest takim spełnieniem się wychodzenia Matki Bożej do nas, bo my nim staniemy na Jasnej Górze przed Jej Cudownym Obrazem, łaskami słynącym, to najpierw tutaj rozważamy jakieś konkretne tematy, które nas podprowadzają w głąb. I dlatego tradycja ta ma tę dobrą stronę, że jest jakby potwierdzaniem nie tylko charyzmatu tego miejsca, ale charyzmatu spotkania.

Procesja Maryjna, 25.08.2020/fot. ZD/Radio Fiat

Metropolita Częstochowski jednocześnie przypomina, że nie modlimy się do obrazu Matki Bożej, tylko nawiązujemy z Nią relację osobową:

To co lubię też powtarzać za ks. Janem Twardowskim, że my odkrywamy, że Maryja jest żywa poza obrazem. Że my Ją dotykamy, my do Niej mówimy jako do osoby żyjącej z nami i pośredniczącej w naszych tajemnicach u swojego Syna. I dlatego Bogu niech będą dzięki, że po raz kolejny, pomimo utrudnień tego czasu pandemicznego, możemy pielgrzymować we wspólnotach naszych parafii, naszych dekanatów na Jasną Górę, żeby przygotować się do uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Jak co roku, na antenie Radia Fiat transmitowane będą nabożeństwa nowennowe wraz z homiliami. W tym roku, przez niemal całą Nowennę, nabożeństwa z udziałem poszczególnych parafii będą odbywać się na Jasnej Górze od godz. 18:30. Przedostatniego dnia nowenny, czyli we wtorek 24 sierpnia, nabożeństwo nowennowe rozpocznie się o godz. 19:00. Natomiast w środę 25 sierpnia, nabożeństwo zostanie odprawione już z udziałem wszystkich parafii, również o godz. 19:00.

Procesja Maryjna, 25.08.2020/fot. ZD/Radio Fiat

W środę, czyli w wigilię Uroczystości NMP Częstochowskiej, w Bazylice Archikatedralnej o godz. 17:15 odprawione zostaną uroczyste nieszpory, a następnie spod Katedry wyruszy procesja na Jasną Górę. Uroczystości wigilijne zostaną zakończone Mszą św. przed szczytem.

Harmonogram udziału poszczególnych parafii w Nowennie dostępny jest na stronie internetowej archidiecezji częstochowskiej.

Skip to content