Nowi członkowie w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej

Przyjęcie nowych członków KSM Archidiecezji Częstochowskiej fot. Radio Fiat

W Uroczystość Chrystusa Króla, na Eucharystię sprawowaną w Archikatedrze przez abp Wacława Depo, przybyli członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej. Wspólnota zebrała się, by obchodzić swoje święto patronalne i powitać w szeregach nowych członków.

W rozmowie z Radiem Fiat Metropolita Częstochowski powiedział, jak ważne dla życia Kościoła jest istnienie podobnych wspólnot:

-To wynika z samej natury człowieka, że my jesteśmy istotą społeczną i dlatego my się tworzymy w społeczności i oczywiście przede wszystkim rodzinnej, ale później są środowiska szkolne, wychowawcze, czy uniwersyteckie, czy środowiska pracy i dlatego czymś normalnym i z natury w Kościele powinny być organizacje. I przez wiele dziesiątków lat poprzedniego systemu nie pozwalano nam wskrzeszać tego rodzaju organizacji, chociażby tak jak KSM i dopiero Jan Paweł II dał taki pewien impuls i zobowiązał biskupów polskich do tego, żeby wrócili do źródeł, jakimi były stowarzyszenie przedwojenne i powojenne nawet ale później zamknięte ze względu na na ideologię i wtedy dopiero rozumiemy że młodzież męska czy żeńska, również jak dzieci, w takich czy innych w takich czy innych stowarzyszeniach mają swoje miejsce i prawo obecności swojego jakiegoś charakterystycznego przyłożenia siebie do całości wspólnoty. Wtedy dopiero, ta rozmaitość charyzmatów Kościele daje nam i piękno i bogactwo. Dlatego bardzo się cieszę, że młodzież nasza odkrywa siebie właśnie w takim Stowarzyszeniu katolickim i dlatego, kiedy czasy dzisiaj są tym bardziej bardzo groźne i prowokacyjne, na zasadzie jedynie protestów, anarchii, wolności bez granic, wolności od wszystkiego, to wtedy taka tożsamość Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży jest dla nas jakimś znakiem Bożym i dla Kościoła i dla Ojczyzny.

Abp Depo zachęcał młodzież do uczestnictwa w życiu wspólnot i świadomego poznawania Ewangelii:

-Tutaj pewnym źródłem od którego żeśmy troszeczkę odeszli jest pochylanie się nad Pismem Świętym, a zwłaszcza nad Nowym Testamentem, kiedy spotykamy się tam z Chrystusem. Przenieśliśmy  to tylko do kościoła albo na katechezę, ale to są pewne przecież fragmenty. W kościele słyszymy Ewangelię w wybranym fragmencie np. w niedzielę czy uroczystości, podobnie na katechezie. A tutaj chodzi o to, żeby Pismo Święte stało się takim pokarmem naszego życia codziennego. Nie musi to być od razu wielki tekst, ale tak jak nas zachęcał Ojciec Święty Franciszek, że przynajmniej jedno zdanie odczytaj dziennie z Ewangelii i się nad tym zastanów. Ja bym powiedział tak: odczytując, spróbuj się w nim odnaleźć. Jeśli dzisiaj słyszymy Ewangelię o Sądzie ostatecznym i mówiącą o tym, że się okazuje że jak Chrystus Pan powiedział, cokolwiek uczyniliście jednemu z braci najmniejszych, kiedy byłem głodny chory itd. potrzebujący, to mnieście uczynili. I to nastawiona nogi, bo sobie zdajemy sprawę, że w jakiejś dalekiej przyszłości On przyjdzie i my się troszkę tego boimy, bo on może nas zaskoczyć, każdego dnia, każdej nocy. Ale tutaj okazuje się, że On jest pośród nas, że On chodzi naszymi drogami. Dlatego droga Kościoła to jest druga codzienności, proszenia, rozpoznawania znaków obecności Chrystusa w naszym świecie i dawania mu świadectwa. Dlatego ludzie młodzi, ja zachęcam i wam Błogosławię; pochylajcie się nad Ewangelią, żeby to nie był poemat, nawet bardzo piękny, idealny, ale żeby to było wasze życie i żebyście dawali świadectwo temu Chrystusowi, którego odkrywacie.

O święcie patronalnym opowiedział ks. Andrzej Witek, asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży:

-To dla nas taki bardzo ważny czas, kiedy wszyscy spotykamy się, wraz z naszym biskupem w Kościele-Matce, czyli w Archikatedrze i tam świętujemy. Tam po pierwsze jesteśmy razem, a po drugie chcemy odnawiać w sobie to nasze “gotów”, wypowiedziane przez każdego osobiście na początku swojej drogi w KSM. To także czas, kiedy przyjmujemy nowych członków. Oni składają takie uroczyste przyrzeczenie: 10 razy mówią słowo “gotów”, później otrzymują legitymacje i odznaki i stają się pełnoprawnymi członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Jak szeroki jest zakres działalności KSM?

-Tak jak mówi nasze zawołaniem poprzez cnotę, naukę i pracę służymy Bogu, Kościołowi Ojczyźnie, także celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan i aktywne włączanie się we wspólnotę Kościoła i w ogóle takie życie społeczne. Myślę, że że każdy z młodych znajdzie coś takiego, jakąś dziedzinę czy działkę jakąś ciekawą, ciekawe zajęcie w KSM, które które po prostu będzie mógł realizować tutaj. Taki jest nawet nasz statut, który praktycznie dosięga całej działalności, którą może podjąć młody człowiek. I to robimy, ale przez to wszystko pragniemy młodych ludzi przeprowadzać do Boga, żeby się nawracali, żeby się spowiadali, żeby pogłębiać swoje życie eucharystyczne, żeby ich wiara stawała się bardziej żywa.

Ilu nowych członków zostało przyjętych 22 listopada w szeregi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej?

-No wiadomo jest pandemia i te liczby nie są tak wielkie. Dzisiaj mamy tylko dziewięciu nowych członków, chociaż będzie więcej, ponieważ kilku zostało przeszkodzonych z racji na różne okoliczności. Będzie pewnie jeszcze jakaś możliwość złożenia przyrzeczenia, ale dzisiaj to jest dobra, taka prawie dziesiątka.

O tym, jakie korzyści płyną z przynależności do wspólnoty, mówiła Kamila Suchańska, prezes zarządu KSM Archidiecezji Częstochowskiej:

-Warto przystąpić do KSM, bo jest to miejsce, gdzie można rozwijać swoje pasje oraz prawdziwe poznać pana Boga. Jest to miejsce, gdzie również rozwijamy młodych ludzi, rozwijamy swoje talenty, zainteresowania. Serdecznie zapraszam!

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza młodych katolików w wieku od 14 do 30 lat, działających na terenie całej Polski.

JS

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content