Fot. Radio Fiat

Na Jasnej Górze rozpoczął się kolejny cykl spotkań poświęcony przygotowaniom do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Tym razem tematyka rozważań dotyczy Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła w Ojczyźnie i świecie współczesnym.

Inauguracyjne spotkanie miało miejsce w jasnogórskiej Sali Papieskiej w środę, 27 stycznia. Wśród zaproszonych gości obecny był bp Andrzej Przybylski, który na spotkaniu mówił o istocie Aktu Milenijnego:

– Ten milenijny akt został złożony na Jasnej Górze, w Gnieźnie, w Krakowie u św. Stanisława Biskupa oraz w wielu innych miejscach. Tego aktu dokonali pasterze Kościoła, ówczesny Episkopat Polski, jako reprezentant i głowa Kościoła w Polsce. Akt Milenijny miał bardzo konkretny cel i był złożony w konkretnej intencji – za wolność Kościoła Chrystusowego na Świecie i w Polsce – mówił bp Andrzej Przybylski.

Mówiąc o Wielkim Prymasie Tysiąclecia, historii Jasnej Góry XX w. oraz o kulcie Matki Bożej, nie sposób mówić o „szufladkowaniu” tych Ikon Kościoła, gdyż jak mówił Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, wszystkie wielkie akty zawierzenia miały swoje źródło w modlitwie.

– Chcemy uczyć się od kard. Wyszyńskiego, aby nasze życie było jednością i nie było podziału na to co boskie i co z tego świata. To dziedzictwo, które jest nam w tej chwili zadane to wielki depozyt, który kard. zostawił. Nie tylko po to, aby pozostał jako pamiątką historyczna, ale jako program duszpasterski, zarówno Kościoła w Polsce, jak i Kościoła Powszechnego – powiedział do zgromadzonych o. Arnold Chrapkowski.

Na inauguracyjnym spotkaniu głos zabrała także Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świadek życia i posługi Kardynała Wyszyńskiego:

– Z tekstów Prymasa, jakie bardzo dobrze pamiętam to jego wypowiedź po Soborze. Powiedział, że w dzieciństwie bardzo trudno było mu nauczyć się definicji Kościoła. Nauczył się jej, ale nie powiedziano mu, że w Kościele jest Chrystus. Dla ks. Prymasa Kościół był właśnie Chrystusem żyjącym w ludziach – tłumaczyła Anna Rastawicka.

W tym roku mija 55. rocznica Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego w Macierzyńską Niewolę Miłości Matce Bożej za wolność Kościoła w Ojczyźnie i świecie współczesnym. Dokonał tego Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego 3 maja 1966 roku. Papież Paweł VI nazwał ten czyn aktem religijnym najwyższej rangi, a św. Jan Paweł II, jako pierwszy papież pielgrzym, potwierdził go na Jasnej Górze podczas swej pierwszej wizyty apostolskiej w Polsce.

BNO

Skip to content