W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia

Fot. Radio Fiat

Na Jasnej Górze rozpoczął się kolejny cykl spotkań poświęcony przygotowaniom do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Tym razem tematyka rozważań dotyczy Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła w Ojczyźnie i świecie współczesnym.

Inauguracyjne spotkanie miało miejsce w jasnogórskiej Sali Papieskiej w środę, 27 stycznia. Wśród zaproszonych gości obecny był bp Andrzej Przybylski, który na spotkaniu mówił o istocie Aktu Milenijnego:

– Ten milenijny akt został złożony na Jasnej Górze, w Gnieźnie, w Krakowie u św. Stanisława Biskupa oraz w wielu innych miejscach. Tego aktu dokonali pasterze Kościoła, ówczesny Episkopat Polski, jako reprezentant i głowa Kościoła w Polsce. Akt Milenijny miał bardzo konkretny cel i był złożony w konkretnej intencji – za wolność Kościoła Chrystusowego na Świecie i w Polsce – mówił bp Andrzej Przybylski.

Mówiąc o Wielkim Prymasie Tysiąclecia, historii Jasnej Góry XX w. oraz o kulcie Matki Bożej, nie sposób mówić o „szufladkowaniu” tych Ikon Kościoła, gdyż jak mówił Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, wszystkie wielkie akty zawierzenia miały swoje źródło w modlitwie.

– Chcemy uczyć się od kard. Wyszyńskiego, aby nasze życie było jednością i nie było podziału na to co boskie i co z tego świata. To dziedzictwo, które jest nam w tej chwili zadane to wielki depozyt, który kard. zostawił. Nie tylko po to, aby pozostał jako pamiątką historyczna, ale jako program duszpasterski, zarówno Kościoła w Polsce, jak i Kościoła Powszechnego – powiedział do zgromadzonych o. Arnold Chrapkowski.

Na inauguracyjnym spotkaniu głos zabrała także Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, świadek życia i posługi Kardynała Wyszyńskiego:

– Z tekstów Prymasa, jakie bardzo dobrze pamiętam to jego wypowiedź po Soborze. Powiedział, że w dzieciństwie bardzo trudno było mu nauczyć się definicji Kościoła. Nauczył się jej, ale nie powiedziano mu, że w Kościele jest Chrystus. Dla ks. Prymasa Kościół był właśnie Chrystusem żyjącym w ludziach – tłumaczyła Anna Rastawicka.

W tym roku mija 55. rocznica Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego w Macierzyńską Niewolę Miłości Matce Bożej za wolność Kościoła w Ojczyźnie i świecie współczesnym. Dokonał tego Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego 3 maja 1966 roku. Papież Paweł VI nazwał ten czyn aktem religijnym najwyższej rangi, a św. Jan Paweł II, jako pierwszy papież pielgrzym, potwierdził go na Jasnej Górze podczas swej pierwszej wizyty apostolskiej w Polsce.

BNO

CATEGORIES
TAGS
Share This