W niedzielę, 16 października odbyło się ostatnie wydarzenie towarzyszące XXI Dniom Długoszowskim. W niedzielny wieczór w parafii św. Marcina w Kłobucku miał miejsce koncert zespołu Trebunie-Tutki. Tytuł wydarzenia „Nuty Wielkiego Pasterza” nie jest przypadkowy, bo przecież również 16 października obchodziliśmy XXII Dzień Papieski. Występ muzyków był historią życia papieża św. Jana Pawła II.

Zespół Trebunie-Tutki wykonuje tradycyjną muzykę góralską. W Kłobucku ze swoim repertuarem gościli po raz drugi. Przed rozpoczęciem koncertu lider zespołu Krzysztof Trebunia-Tutka nie krył radości z wizyty w zabytkowym kościele w wyjątkowym dniu, którym była rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową:

Z radością ponownie przyjechaliśmy do Kłobucka. W tym wyjątkowym dniu – 44. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża chcemy uczcić to wydarzenie, powspominać wspólne spotkania, jego ulubione melodie, wśród których było wiele góralskich oraz te które napisaliśmy w hołdzie Janowi Pawłowi II na płytę ”Nuty wielkiego pasterza”.

Można by się zastanawiać: dlaczego koncert zespołu Trebunie-Tutki? Odpowiedź jest bardzo prosta – św. Jan Paweł II kochał góry i góralską muzykę. Ks. Paweł Caban – wikariusz parafii św. Marcina podsumował zakończone XXI Dni Długoszowskie oraz towarzyszące im wydarzenia:

Ten pierwszy główny tydzień wypełniony codziennymi wydarzeniami, no i dwa jeszcze później wydarzenia towarzyszące: koncert muzyki cerkiewnej oraz dzisiaj występ kapeli góralskiej z prostym oraz wyjątkowym przesłaniem, z przesłaniem wiary, miłości do Boga, który ciągle stawia nam na drodze wielkich ludzi. Myślę o księdzu Janie Długoszu, który naznaczył tutaj tą ziemię, a dziś myślę o świętym Janie Pawle II, którego chcemy szczególnie uczcić oraz przypomnieć przez koncert zespołu Trebunie-Tutki.

Wydarzenie zgromadziło pokaźne grono odbiorców, którzy z zachwytem słuchali wykonań Trebuniów. Duszpasterze parafii św. Marcina zapewniają, że w murach świątyni wkrótce odbędzie się jeszcze wiele wydarzeń kulturalnych, jednocześnie planując z Ponadregionalnym Stowarzyszeniem Edukacyjnym Wieniawa przyszłoroczne Dni Długoszowskie.

Skip to content