Po raz kolejny w księgarni Edycji Świętego Pawła w Częstochowie zorganizowano warsztaty biblijne. Tym razem pod hasłem “O głodach w nas”.

Spotkanie miało miejsce 2 marca. Punktem wyjścia do rozważań był fragment z Ewangelii wg. św. Mateusza – o kuszeniu Jezusa na pustyni. O ogólnej tematyce spotkania mówi organizatorka warsztatów, Joanna Gawęda:

– Będziemy się przyglądać pewnym mechanizmom, tak można powiedzieć po psychologicznego, a po duchownemu pewnym pokusom, które są też naszymi głodami, które zły wykorzystuję do pokus. Jest to na pewno pokusa chleba, że nie będziemy mieli na chleb. Później pokusa nadzwyczajności, gdy Duch wyprowadza Jezusa na dziedziniec i mówi “rzuć się”. Później pokusa pokłonu bożkowi, czyli coś co uznajemy za boga a nim nie jest. Będziemy także rozważać dziecięctwa Bożego, zauważmy, że Jezus był kuszony “jeśli jesteś Synem Bożym” i też na to zwrócimy szczególną uwagę. Chcemy wszystkim, którzy tu przychodzą stworzyć miejsce do medytacji i żeby ta medytacja stała się prawdą w życiu człowieka, ale też żeby przemieniła się w życie. Nie chodzi o wielkie rzeczy, ale żeby uznać, że jest się w dobrym miejscu i wszystko Bogu oddać.

O duchowej stronie warsztatów mówi współprowadzący warsztaty, ks. Przemysław Kosior SSP:

– O głodach, może to się wydaję, jeżeli spojrzymy tylko na głody, dość tajemniczo, ale jeśli spojrzymy na całą nazwę perykopy, którą chcemy rozważać, czyli kuszenie Jezusa i te głody , które On odczuwał na pustyni, wtedy już lepiej zrozumiemy co za głody mamy na myśli. Chociażby to pierwsze kuszenie Jezusa, czyli ten głód ludzki, głód braku pokarmu, taki głód, który tak naprawdę doskwiera każdemu człowiekowi, ale także tym którzy spotkali się naprawdę z brakiem pożywienia, nie tylko jakimś postem czy wyrzeczeniem, tylko z autentycznym brakiem pożywienia przez wojnę czy inne życiowe sytuację, czyli nie mogli nic zjeść i odczuwali ten głód. Tak naprawdę możemy zrozumieć czym ten głód i pokusa łatwego chleba jest. To jest tylko jedna warstwa. Wiemy, że tych pokus Jezusa było więcej i też tych głodów było więcej. Można powiedzieć, że ten głód braku pokarmu dzisiaj nas w Polsce mało dotyczy, nie powiem, że nie dotyczy, ale mało. O wiele więcej takich głodów, innych głodów: bycia kimś ważnym, bycia majętnym to są te głody, którymi Jezus był także kuszony, a jednak On odparł te pokusy i pokazał nam jak mamy my odpierać nasze głody w naszym życiu.

Warsztaty opierają się na metodzie bł. Jakuba Alberione – Jezus Drogą, Prawdą i Życiem. Na czym polega ta metoda wyjaśnia s. Iwona Kopacz:

– Generalnie ks. Jakubowi Alberione chodziło o objęcie całego człowieka jego umysł, wolę i serce. Znalazł to w wyzwaniu Jezusa Mistrza Droga, Prawda i Życie. Przy czym prawdę odniósł do umysłu, odnosząc to później również do dogmatu, do poznawania, czyli do wiedzy. Drogę odniósł do woli, czyli do moralności, czyli do działania, do podejmowania konkretnych czynów. Życie odniósł do serca, czyli do uczuć, do tego co wyrażamy właśnie naszym sercem. Jest to bardzo biblijna metoda. Ta metoda ma objąć całego człowieka. To nie jest metoda tylko rozważania Pisma Świętego. To jest metoda św. Pawła i jej sympatycy posługują się na całym świecie po to, żeby nią żyć, żyć Jezusem Drogą, Prawdą i Życiem i Jezus, żeby się w nas kształtował poprzez rozważanie prawd wiary w umyśle czyli prawda, wprowadzanie tych prawd wiary w życie czyli Droga i oddawanie w nim kultu Bogu czyli Życie.

Spotkania w ramach warsztatów biblijnych odbywają się cyklicznie w pierwsze poniedziałki każdego miesiąca. Najbliższe spotkanie będzie miało miejsce 6 kwietnia, a tematyką obejmie Ewangelię według św. Marka. Kwietniowe spotkanie rozpocznie się nieco później, bo o 18.15.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content