O jedność w różnorodności – 25. czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Choć zwykle odbywało się w maju, tym razem ze względu na pandemię, przeniesione zostało na wrzesień. 25. czuwanie Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze trwało w sobotę 25 września.
Z odnową Ducha Świętego identyfikuje się w Polsce ok. 100 tys. osób. Ich przedstawiciele zbierali się na jasnogórskich błoniach już od godzin porannych. W podzielony na dwie części program całodziennego czuwania wpisały się konferencje, świadectwa i wspólna modlitwa. Część pierwszą – ,,Odstąpiłeś od pierwotnej miłości i powróć” poprowadził ks. Dawid Perlik. Druga część zatytułowana ,,Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości” poprowadzona została przez ks. Marcina Modrzyńskiego.
O godz. 14.45 rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa uwielbienia. Dalej odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie przyszedł czas na centralny punkt spotkania, czyli Eucharystię pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym.
Zebranych w imieniu Klasztoru przywitał o. Marcin Ciechanowski, podprzeor:
– Potrzebujemy wszyscy Ducha Świętego. Każdy z nas. Maryja była w Wieczerniku, ona pierwsza była apostołką, zanim jeszcze apostołowie zostali posłani. Razem z nią modlimy się o Ducha Świętego, żeby on przyszedł. On już przyszedł, On jest w nas, ale każdy z nas potrzebuje wciąż jego przychodzenia. Jezus mówi, że On jest naszym obrońcą. Oczywiście, że Duch Święty broni nas, ale nie tylko. On też broni Chrystusa w naszym sercu, żeby Jezus nie został odrzucony przez nas.
W rozmowie z Radiem Fiat bp Andrzej Przybylski podkreślał wagę czuwania w skali polskiego Kościoła:
– Gdyby liczyć, to rzeczywiście charyzmatyków jest bardo dużo. Wierzymy, że sam Duch Święty powołał wspólnotę. I właśnie choćby z tego względu te spotkania na Jasnej Górze są dla nas tak niesłychanie ważne. Potrzebne są nam te momenty, kiedy jesteśmy razem. Tak różni w jednym miejscu, jesteśmy u boku Matki Najświętszej.
Biskup Przybylski mówił także, jakich konkretnych owoców wydarzenia powinniśmy oczekiwać:
– Oczekujemy pewnej nowej koordynacji. To jest bardzo ważne, aby wszystkie wspólnoty odkryły jedność z całym Ciałem Chrystusa. Będę jako delegat KEP upominał się o solidną formację w Odnowie w Duchu Świętym.
Na zakończenie 25. czuwania Odnowy w Duchu Świętym uczestnicy wzięli udział w nabożeństwie Apelu Jasnogórskiego.

JS

Skip to content