O Prymasie Wyszyńskim i św. Janie Pawle II na wystawie

Co łączy Prymasa Wyszyńskiego z Jasną Górą? Jakim był człowiekiem i dlaczego zasługuje na beatyfikację? Odpowiedź znaleźć można na nowej wystawie w częstochowskim Sanktuarium Matki Bożej. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się 25 sierpnia.

„Nie byłoby papieża-Polaka, gdyby nie było Twojej wiary… Prymas Tysiąclecia, Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński” – pod takim tytułem prezentowane są unikalne pamiątki z życia kardynała, jak również wieloletniej posługi św. Jana Pawła II. Do zwiedzania zachęca przeor klasztoru jasnogórskiego o. Samuel Pacholski:

– Zgromadzone tu pamiątki w większości były już pokazywane na Jasnej Górze, ale w różnych miejscach. Prezentowaliśmy je w Muzeum 600-lecia, Skarbcu, czy też samym klasztorze. Teraz znajdują się w jednym miejscu – odremontowanym pomieszczeniu, które będzie służyło do tzw. wystaw okresowych. Zgromadzone zostały zbiory wotywne, ale również cenne pamiątki po Prymasie Wyszyńskim. Jedną z nich jest faksymile aktu zawierzenia z 1966 roku, pod którym podpisany jest Prymas oraz wszyscy ówcześni biskupi polscy. Oryginał tego aktu znajduje się w Kaplicy Matki Bożej w srebrnej tulei. Wiemy też, że rozsyłany był do wszystkich polskich parafii.

Kuratorem wystawy jest o. Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry:

– Beatyfikacja Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego niejako obliguje nas do tego, aby przypomnieć pobyt Prymasa na Jasnej Górze. Takim logo wystawy jest fotografia przedstawiająca homagium kard. Wyszyńskiego złożone nowo wybranemu papieżowi w 1978 roku. Kiedy to się dokonało, zgodnie z rytuałem homagiów papieskich mogliśmy zobaczyć wzruszenie Jana Pawła II wobec kard. Stefana Wyszyńskiego.

Na wystawie zobaczymy m.in. zbiór medali, fotografii, samochód papieski marki BMW, korony milenijne, czy suknię tysiąclecia zdobiącą Cudowny Obraz Matki Bożej. Inicjatorami jej wykonania byli ojcowie paulini, jednak Prymas Wyszyński patronował temu projektowi. 3 maja 1966 roku poświęcił suknię przy udziale abp. Karola Wojtyły.

Ekspozycję zwiedzać można codziennie w godz. 9.00-17.00.

ABK

Skip to content