Oaza zaprasza młodzież na rekolekcje zimowe

Ruch Światło-Życie zaprasza młodzież z naszej archidiecezji do wzięcia udziału w rekolekcjach podczas ferii zimowych. Rekolekcje odbędą się w trzech turnusach dla młodzieży z klas 3-5, 5-7 oraz klasy ósmej i szkół ponadpodstawowych.

Jak przekonuje ks. Adam Polak, z referatu Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, rekolekcje Ruchu Światło-Życie mają wymiar formacyjny, dzięki któremu uczestnicy uczą się wzajemnej służby poprzez małe rzeczy:

Rekolekcje, które Ruch Światło-Życie organizuje w czasie ferii są krótszą formą rekolekcji wakacyjnych. […] Nie są one rekolekcjami, jakie sobie nieraz wyobrażamy w parafii, że przychodzimy do kościoła, modlimy się itd., tylko są rekolekcjami „przeżyciowymi”, co też wskazuje, że tą przestrzeń pomiędzy punktami modlitewnymi czy formacyjnymi też jest istotny dla rekolekcji. To jest dla nas przestrzeń do służby dla drugiego człowieka. Zwykle na rekolekcjach oazowych nie mamy kucharek, które nam gotują ale trzeba pomóc w kuchni, później pozmywać, troszczyć się o przestrzenie wspólne. To jest ważny aspekt wychowawczy dla młodych, ale też dzieci i dorosłych, właśnie do tej wzajemnej służby. Taka służba sobie nawzajem przez małe rzeczy jest integralnym elementem naszych rekolekcji.

Rekolekcje odbędą się w dwóch terminach: od 14 do 19 lutego dla młodzieży z klas ósmych i szkół ponadpodstawowych oraz w dniach od 21 do 26 lutego dla pozostałych dwóch grup wiekowych. Ks. Adam Polak zapewnia, że oprócz konferencji i modlitwy znajdzie się też czas na zabawę:

Jeśli chodzi o rekolekcje dla dzieci, wiadomo, że specyfika grupy wiekowej powoduje, że tych ćwiczeń rekolekcyjnych będzie nieco mniej, a jest też przestrzeń do zabawy i luźnego spędzania czasu, ale to są wciąż rekolekcje. Ruch Światło-Życie ma w charyzmacie wychowanie człowieka integralnego, czyli takiego, który jest zintegrowany – czyli cały a nie „poszatkowany”. Przez to Ruch też nie rozdziela czasu na zabawę i modlitwę ale wszystko stara się traktować w takim Bożym Duchu – zarówno zabawę, czas wspólny, jak i czas modlitwy.

Rekolekcje zimowe oprócz owocnego spędzenia ferii zimowych są też czasem, który przygotowuje uczestników do wzięcia udziału w rekolekcjach organizowanych w okresie wakacyjnym.

Zapisy potrwają do 16 stycznia. Szczegóły na temat wyjazdów można znaleźć na stronie internetowej Ruchu Światło-Życie archidiecezji częstochowskiej lub pod numerem telefonu 694 608 881.

Skip to content