27 lipca w Zawierciu-Skarżycach odbył się Dzień Wspólnoty Oazy Wielkiej Patmos, czyli spotkanie grup rekolekcyjnych, które w tym czasie w niedalekiej odległości od siebie przeżywają wakacyjne rekolekcje oazowe. Moderatorem Oazy Wielkiej, odpowiedzialnym za spotkanie grup oazowych na dniu jedności był ks. Adam Polak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej.
– To jest taki dzień, kiedy oazy, które spędzają czas rekolekcji stosunkowo blisko siebie zjeżdżają się w jedno miejsce, żeby przeżyć dzień jedności w Duchu Świętym. To się dzieje 13-go dnia rekolekcji. Trzynasty dzień to dzień kiedy przeżywamy tajemnice Zesłania Ducha Świętego – powiedział ks. Polak. – To jest dzień Kościoła, to jest dzień kiedy gromadzimy się pod przewodnictwem biskupa, żeby świętować jedność. Ma to na celu pokazanie, że te nasze oazy średnie, które są w różnych miejscach: w Częstochowie, w Poniku k/Janowa czy tutaj w Skarżycach, że nie są one zamkniętymi środowiskami tylko, że chcą się spotykać z innymi, że chcą stworzyć dużą wspólnotę Ruchu Światło-Życie i chcą dalej otwierać się na świat i te kolejne dni tych rekolekcji też będą ku temu prowadzić – stwierdził ks. Adam Polak.
Jak podkreślił bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył Mszy św., będącą centralną częścią Dnia Wspólnoty, Duch Święty pragnie stępować na Kościół, który jest jednością.
– Tak się bardzo szumnie mówi, że tam gdzie biskup tam jest Kościół. Chcę przyjechać tu dzisiaj z takim bardzo eklezjalnym przesłaniem. Raz, że jest to Dzień Wspólnot Oaz i oazy przeżywające rekolekcje tu w okolicy, gromadzą się razem, żeby doświadczyć Kościoła i to w takim dniu, w którym w ramach tych rekolekcji przeżywa się tajemnice Zesłania Ducha Świętego – powiedział bp Przybylski. – Chciałbym uświadomić sobie i uczestnikom tych oaz, że Duch Święty zstępuje tam, gdzie jest Kościół. Mimo, że poruszył pewnie serca indywidualnych apostołów, to zstąpił na nich wtedy, kiedy byli razem. Chcę poruszyć właśnie temat Kościoła, miłości do Kościoła, wierności Kościołowi, zwłaszcza w tym kontekście, w jakim żyjemy. O ile większość zgadza się, że Bóg – tak, Chrystus – tak, to zwłaszcza młodzi wiele razy nie rozumieją tajemnicy Kościoła, kontestują ten Kościół, patrzą na ten Kościół trochę oczami tego świata, a nie oczami Pana Boga i Ducha Świętego – stwierdził pasterz. – To jest moje dzisiaj przesłanie, żeby doświadczyć Kościoła żywego, który na pewno jest tym pięknym Kościołem, który się urzeczywistnia i w oazach rodzin, i w oazach młodzieżowych. Żebyśmy się tutaj wspólnie w tajemnicy Ducha Świętego zastanowili nad Kościołem – powiedział biskup.
W ramach Dnia Wspólnoty spotykają się uczestnicy oaz, będący w różnym wieku. Gospodarzami miejsca była wspólnota Oazy Nowej Drogi II stopnia, w której uczestniczyła młodzież ze szkoły podstawowej.
Natalia, 12 lat
– Byłam dwa lata temu też w Skarżycach i było bardzo fajnie w tym roku. Codziennie mieliśmy w sumie taki sam plan dnia, ale byliśmy też na Ogrodzieńcu na nogach i pojedziemy jeszcze pojedziemy do Krakowa. Bardzo polecam takie rekolekcje i są one bardzo przydatne jeżeli ktoś potrzebuje natchnienia Ducha Świętego, albo pomocy od kogoś.
Łucja, 14 lat
– Byłam na rekolekcjach 2 lata temu. Ogólnie jest bardzo fajnie. Jak się okazało w zeszłym roku, że tych rekolekcji nie będzie to byłam bardzo smutna i aż mi się zachciało płakać. Nie mogłam się doczekać rekolekcji w tym roku.
Antonii, 13 lat
– Byłem na takich rekolekcjach wcześniej trzy lata temu i dwa lata temu. Można przybliżyć się do Boga, ale można także odpocząć od komputera i od Internetu. Polecam swoim rówieśnikom taką oazę bo jest bardzo fajnym przeżyciem.
Kasia, 12 lat
– Byłam trzy lata temu i dwa lata temu. Bardzo mi się spodobało. Można się bardziej zaznajomić z różnymi osobami, można dotrzeć w głąb swojej wiary. Możemy doznać natchnienia Ducha Świętego, dostrzec znak od Boga albo różne inne rzeczy związane z wiarą.
W Poniku k/Janowa Oazę Nowego Życia II stopnia przeżywają uczestnicy, będący uczniami szkół średnich.
Mikołaj, 18 lat
– Te rekolekcje oparte są na Księdze Wyjścia, gdzie Pan Bóg wyzwala Izraela z niewoli egipskiej. Ma to symbolizować nasze wyjście z naszej niewoli, niewoli naszych grzechów, uzależnień, ma to nas umacniać w wierze, pokazywać, że w naszej walce nie jesteśmy sami, jest wiele ludzi razem z nami. Te rekolekcje są inne niż poprzednie, ponieważ w naszym ośrodku była jeszcze grupa harcerzy oraz grupa Almaturu, przez co jest trochę głośno i trochę trudno się skupić, ale może to właśnie dobrze, może to ma być taka nasza trudność, walka o poprawę relacji z Panem Bogiem. Myślę, że owoce już są. Widzę to też po innych uczestnikach, jak z dnia na dzień, ale też z roku na rok – ponieważ nasza grupa jeździ ze sobą bardzo często – nasza wiara się poprawia, nasza wspólnota się zacieśnia i wszystko idzie w dobrą stronę.
Julia, 18 lat
– Rekolekcje Oazy Nowego Życia II stopnia to jest dla mnie czas stanięcia w prawdzie o tym, że jestem słabym człowiekiem, grzesznikiem, ale to jest też taki czas, że nie zatrzymujemy się na tym, tylko stajemy jeszcze bardziej w prawdzie o miłości Boga, o tym, że On jest Bogiem, który jest z nami, który walczy razem z nami i który pomaga nam przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa wyzwolić się z tych niewoli, stać się prawdziwie nowym człowiekiem i żyć w wolności dzieci Bożych. Myślę, że “dwójka” jest trudniejsza jeśli chodzi o treści. Oaza Nowego Życia I stopnia była dla mnie mocno przeżyciowa, to było takie bardzo konkretne doświadczenie Pana Boga w moim sercu – może też dlatego, że to były moje pierwsze rekolekcje wakacyjne wtedy. “Dwójka” jest natomiast związana z pustynią i na pewno te treści są trudniejsze, ale Pan Bóg mocno w nich działa na pewno.
Ks. Mateusz Golis, moderator rekolekcji Oazy Nowej Drogi II stopnia w Zawierciu-Skarżycach uważa, że Ruch Światło-Życie jest bardzo dobrą formą pracy z młodzieżą, która może wiele nauczyć również kapłana.
– Przede wszystkim, żeby pracować z młodzieżą, trzeba mieć z nią kontakt i jeżeli chcemy przekazywać Boże życie człowiekowi, to to zawsze dokonuje się w relacji. Oaza, Ruch Światło-Życie ma sprawdzony od wielu lat program formacyjny, w którym moderator za równo, jak i animatorzy, mogą przekazywać to życie uczestnikom, a dokonuje się to zawsze właśnie w tej relacji, w tej zażyłości, w tym kontakcie bezpośrednim – powiedział ks. Mateusz. – Ponadto, oaza jest dla duszpasterza czymś bardzo ważnym, ponieważ to tutaj można się nauczyć takich bezcennych umiejętności jak kontaktowość, dyspozycyjność, umiejętność dialogu z młodymi, a w dzisiejszych czasach myślę, że jest to bardzo, bardzo istotny aspekt całej posługi kapłańskiej – stwierdził ks. Mateusz Golis. – Dzięki takiej oazie można również prowadzić grupę duszpasterską, młodzieżową w taki odpowiedni sposób, czerpiąc wzorce z oazy. Ponadto, przez kontakt z młodzieżą wiemy czym ona żyje, możemy te wiedzę przekuć na pracę katechetyczną również, więc tych walorów i zalet formacji oazowej jest całe, całe mnóstwo – dodał kapłan.
Wśród uczestników Dnia Wspólnoty były również rodziny z Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. W Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie miały miejsce rekolekcje oazy rodzin III stopnia z diecezji toruńskiej.
Danusia i Grzegorz z archidiecezji białostockiej z Białegostoku:
D: – Trzeci stopień to jest poznawanie Kościoła, zwiedzaliśmy różne parafie. To jest również taka droga, która przybliża nam kościoły z Rzymu, więc też jednoczyliśmy się z papieżem i z innymi parafiami. I uczymy się tego jaki jest Kościół, a dla małżeństwa jest to przede wszystkim tworzenie jedności, uczenie się bycia ze sobą, szukania woli Bożej wspólnie.
G: – To jest piękna forma, nie tylko dla małżonków, ale i dla całej rodziny, dlatego wybraliśmy tę wspólnotę, bo jest to wspólnota całych rodzin.
D: – Wzrost i poznawanie Boga i Kościoła jest wspólne, bo w różnych innych grupach można indywidualnie wzrastać. Tutaj jest nacisk na to położony, że jesteśmy połączeni sakramentem małżeństwa i to jest to nasze bogactwo, i możemy razem zbliżać się do Boga.
Maria i Leszek Lejmanowie, z miejscowości Czyste leżącej pomiędzy Szczecinem a Gorzowem Wielkopolskim, diecezja szczecińsko-kamieńska:
L: – To jest coś, co spaja rodziny, to jest dobry czas, który można przeżyć nie tylko wspólnie w rodzinie, ale też razem z Panem Bogiem. Na naszej drodze, na którą się zdecydowaliśmy, czyli w Domowym Kościele, jeszcze bardziej odkrywamy to nasze powołanie, można powiedzieć.
M: – Od kiedy jesteśmy w Domowym Kościele to czujemy taką większą łaskę Pana Boga. Czujemy, że nam pomaga w każdym momencie, a przede wszystkim dał nam taką łaskę pokonywania wszystkich trudności razem z Nim i wiemy, że to jest dzięki temu, że jesteśmy we wspólnocie, a wspólnota nas motywuje przez to np., że mamy w tej wspólnocie różnego rodzaju zobowiązania, które wykonujemy każdego dnia czy raz w miesiącu. To wszystko nas bardziej spaja i czujemy, że właśnie to jest nasze miejsce, czujemy się tutaj dobrze, odkrywamy Pana Boga i to jest taki żywy Bóg, a nie tylko taki na obrazku.
Obecny turnus rekolekcji Ruchu Światło-Życie potrwa do 30 lipca. Na zakończenie wakacji odbędzie się spotkanie wszystkich grup rekolekcyjnych z tegorocznych wakacji na tzw. Powakacyjnym Dniu Wspólnoty, który ma zwykle miejsce na przełomie sierpnia i września.
Zapraszamy do odsłuchania homilii bp. Andrzeja Przybylskiego TUTAJ.
Galeria zdjęć z Dnia Wspólnoty Oazy Wielkiej Patmos w Zawierciu-Skarżycach, 27.07.2021 r. | fot. Radio Fiat