Obchody ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika z Teb, patrona zakonu paulinów, przypada na 15 stycznia. Paweł urodził się w Tebach w 228 r. W 250 r. rozpoczęły się prześladowania Decjusza, a Paweł chroniąc się przed nimi, zamieszkał w jaskini. Prześladowania skończyły się po dwóch latach, ale Paweł zasmakował w samotnym życiu i pozostał na pustyni przez 90 lat. Spędził ten czas na modlitwie, żywiąc się tylko daktylami i połówką chleba, którą codziennie przynosił mu kruk. Zamiast ubrania okrywał się palmowymi liśćmi. Zmarł w 341 roku w wieku 113 lat, a po śmierci grób św. Pawłowi wykopać miały dwa lwy. Legenda ta ma odzwierciedlenie w herbie zakonu paulinów: kruk na palmie z bochenkiem chleba oraz dwa lwy. Jednym z paulińskich klasztorów jest Jasna Góra. W sobotę, w Kaplicy Matki Bożej o godzinie 11:00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem przełożonego generalnego o. Arnolda Chrapkowskiego.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, przybliża szczegóły obchodów uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika:

-Każdego roku 15 stycznia obchodzimy na Jasnej Górze i we wszystkich paulińskich klasztorach uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Duchowego ojca naszego zakonu. To on nam dał duchowe podwaliny pod naszą misję. Nasza misja to wskazywanie Boga w naszym życiu. “Sam na sam” z Bogiem to nasze paulińskie zawołanie, które mówi o tym, że nasza działalność ma sens jeżeli jest głęboko zakorzeniona w relacji z Bogiem. Tego uczymy się od św. Pawła. Dziś chcemy dziękować Bogu za nasze powołania.

O tym, jaka jest misja paulinów, mówi o. Arnold Chrapkowski:

-Chodzi o to, by chleb umieć łamać z tym, który tego pożywienia w jakiejkolwiek formie potrzebuje. Musimy się dzielić naszymi darami, które otrzymujemy od Boga każdego dnia.

Podczas uroczystej Mszy św. ponowione zostały śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Ojciec przełożony generalny składa wyrazy podziękowania ku wszystkim wspierającym paulińskie posłannictwo:

-Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy nas wspierają. We wszystkich miejscach na świecie. To dzięki waszej pomocy możemy pełnić nasze posłannictwo.

Dalsza część obchodów wspomnienia św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy zakonu odbędzie się w niedzielę 16 stycznia na Jasnej Górze. Uroczystej sumie o godzinie 11:00 przewodniczyć będzie abp Wacław Depo (transmisja Mszy św. także w Radiu Fiat).

Skip to content